Close Menu
Ziarul Dâmboviţa
  • Home
  • Actualitate
  • Social
  • Politică
  • Sport
  • Administraţie
  • Cultură
  • Târgoviște
  • ANUNŢURI
Facebook X (Twitter) Instagram
  • Home
  • Actualitate
  • Social
  • Politică
  • Sport
  • Administraţie
  • Cultură
  • Târgoviște
  • ANUNŢURI
Facebook X (Twitter) Instagram
Ziarul Dâmboviţa
E-PAPER
duminică, aprilie 19
  • Home
  • Actualitate
  • Social
  • Politică
  • Sport
  • Administraţie
  • Cultură
  • Târgoviște
  • ANUNŢURI
Ziarul Dâmboviţa
Home»Actualitate»TRANSPORTUL DE PERSOANE, VERIFICAT DE POLIŢIŞTI
Actualitate

TRANSPORTUL DE PERSOANE, VERIFICAT DE POLIŢIŞTI

Roxana - Ionela BoteaBy Roxana - Ionela Botea27/08/2019Niciun comentariu1 Min Read
Share Facebook Twitter Pinterest Copy Link LinkedIn Tumblr Email VKontakte Telegram
Share
Facebook Twitter Pinterest Email Copy Link

În perioada 1 – 24 august 2019, în cadrul acţiunii pentru depistarea celor care efectuează transport neautorizat de persoane, poliţiştii au depistat 1.055 de autovehicule ce efectuau, în mod ilegal, transport contra-cost de persoane, fiind dispuse 912 imobilizări de autovehicule. Poliţiştii au controlat 130.223 de autovehicule şi 89 de societăţi comerciale, fiind constatate 673 de infracţiuni (31 de natură economică, 457 la regimul circulaţiei rutiere şi 185 de alte feluri).
De asemenea, au fost aplicate 9.022 de sancţiuni contravenţionale, dintre care 5.219 la O.U.G. nr. 195/2002, 1.518 la Legea 38/2003 privind transportul în regim de taxi şi în regim de închiriere, 1.264 la O.U.G nr. 49/2019 privind activităţile de transport alternativ cu autoturism şi conducător auto şi 1.021 de sancţiuni contravenţionale la alte acte normative.
Totodată, au fost efectuate 47.141 de testări cu etilotestul, fiind reţinute 237 de permise de conducere şi retrase 1.003 certificate de înmatriculare.
În activităţi, alături de poliţişti rutieri, de ordine publică, de investigare a criminalităţii economice şi de la transporturi, au fost angrenaţi şi specialişti ai Registrului Auto Român şi ai Inspectoratului Teritorial de Muncă.
La nivel naţional, acţiunile pentru combaterea ilegalităţilor din domeniu continuă.

TRANSPORTUL DE PERSOANE VERIFICAT DE POLIŢIŞTI
Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Telegram Copy Link
Roxana - Ionela Botea

Related Posts

Actualitate

DOSARE PENALE ÎNTOCMITE LA REGIMUL CIRCULAȚIEI

17/04/2026
Actualitate

Acțiune pentru siguranța elevilor în județul Dâmbovița la început de modul școlar 

17/04/2026
Actualitate

O femeie în vârstă de 21 de ani a fost depistată ieri,  15 aprilie, de jandarmul aflat în serviciul de pază și protecție instituțională la Judecătoria Târgoviște, având asupra sa mai multe obiecte periculoase.

16/04/2026
Actualitate

Inspectoratul de Jandarmi Județean Dâmbovița desfășoară în această perioadă acțiuni intense de prevenire și combatere a pescuitului ilegal, având în atenție respectarea legislației privind pescuitul recreativ în perioada de prohibiție.

16/04/2026
Actualitate

Jandarmii dâmbovițeni au acționat pentru siguranța cetățenilor în perioada Sărbătorilor Pascale

15/04/2026
Actualitate

Amendă de 100.000 lei pentru nereguli grave la un centru de colectare deșeuri din Moroeni

14/04/2026
Add A Comment
Leave A Reply Cancel Reply

aprilie 2026
L Ma Mi J V S D
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
« mart.    
COMENTARII
    • Home
    • Actualitate
    • Social
    • Politică
    • Sport
    • Administraţie
    • Cultură
    • Târgoviște
    • ANUNŢURI

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.