Close Menu
Ziarul Dâmboviţa
  • Home
  • Actualitate
  • Social
  • Politică
  • Sport
  • Administraţie
  • Cultură
  • Târgoviște
  • ANUNŢURI
Facebook X (Twitter) Instagram
  • Home
  • Actualitate
  • Social
  • Politică
  • Sport
  • Administraţie
  • Cultură
  • Târgoviște
  • ANUNŢURI
Facebook X (Twitter) Instagram
Ziarul Dâmboviţa
E-PAPER
vineri, aprilie 17
  • Home
  • Actualitate
  • Social
  • Politică
  • Sport
  • Administraţie
  • Cultură
  • Târgoviște
  • ANUNŢURI
Ziarul Dâmboviţa
Home»Social»Conducerea Consiliului Judeţean Dâmboviţa dă asigurări că repartizările bugetare vor fi proiectate în funcţie de nevoile reale ale comunităţilor dâmboviţene
Social

Conducerea Consiliului Judeţean Dâmboviţa dă asigurări că repartizările bugetare vor fi proiectate în funcţie de nevoile reale ale comunităţilor dâmboviţene

Roxana - Ionela BoteaBy Roxana - Ionela Botea22/03/2021Niciun comentariu3 Mins Read
Share Facebook Twitter Pinterest Copy Link LinkedIn Tumblr Email VKontakte Telegram
Share
Facebook Twitter Pinterest Email Copy Link

Deschisă la iniţiativa preşedintelui Consiliului Judeţean Dâmboviţa, Corneliu Ştefan, seria de consultări ale administraţiei publice judeţene cu edilii localităţilor dâmboviţene, pe marginea alocărilor bugetare, conform Legii nr. 15 a bugetului de stat pe anul 2021, au continuat şi pe parcursul zilelor de joi şi vineri.Con-ducerea Consiliului Judeţean Dâmboviţa a analizat, împreună cu primarii participanţi la întâlnire, nevoile de finanţare ale comunităţilor locale pe care aceştia le reprezintă – pentru domenii de competenţa autorităţilor administraţiei publice, şi anume reabilitarea, extinderea sau dotarea şcolilor şi grădiniţelor, reabilitarea / îmbunătăţirea drumurilor de interes local, realizarea investiţiilor de extindere a reţelelor de iluminat şi canalizare, amenajarea trotuarelor şi a zonei blocurilor. Înlăturarea efectelor calamităţilor a fost o altă temă de bază a consultărilor de astăzi.
Preşedintele Corneliu Ştefan a subliniat întregul sprijin din partea administraţiei judeţene pentru eliminarea acestor urmări. S-a stabilit că unităţile administrativ-teritoriale vor trebui să întocmească solicitări – pentru alocarea de fonduri suplimentare din fondul de rezervă al Consiliului Judeţean Dâmboviţa. Transpunerea în practică a obiectivelor de dezvoltare locală propuse de fiecare primărie a evidenţiat necesitatea încheierii de contracte de asociere între consiliile locale şi consiliul judeţean, dacă astfel de contracte nu există în momentul de faţă. În plus, discuţiile celor două părţi au scos în evidenţă necesitatea ca primăriile să îşi pregătească proiecte care să fie eligibile pentru a fi finanţate prin Programul Judeţean de Dezvoltare Locală, orientate mai ales către investiţii noi în infrastructura de drumuri, apă, canal, mediu, sport, educaţie, sănătate, situaţii de urgenţă şi alte domenii de dezvoltare din fiecare comunitate.
La şedinţa din partea Consiliului Judeţean Dâmboviţa au mai participat: vicepreşedinţii Luciana Cristea şi Antonel Jljîie, deputatul Carmen Holban, secretarul general al judeţului, Dănuţ Nicolae Popa Stănescu, administratorul public al judeţului, Cristian Avanu, Vasile Dinu, director – Direcţia Tehnică, Carmen Igescu, director – Direcţia Economică, reprezentanţi ai Cabinetului Preşedintelui. Au fost prezenţi edilii localităţilor: Gura Foii, Gura Ocniţei, Gura Şuţii, Hulubeşti, Iedera, I.L. Caragiale, Ludeşti, Lucieni, Lunguleţu, Malu cu Flori, Măneşti, Mătăsaru, Mogoşani, Moroeni, Moţăieni, Morteni, Nucet, Niculeşti, Poiana, Produleşti, Ocniţa, Odobeşti, Perşinari, Pietrari, Pietroşiţa, Pucheni, Raciu, Răscăieţi, Răzvad, Râu Alb, Runcu, Sălcioara, Slobozia Moară, Şelaru, Şotânga, Tărtăşeşti, Tătărani, Ulieşti.Preşedintele Corneliu Ştefan i-a asigurat pe primarii prezenţi de întreaga colaborare a consiliului judeţean astfel încât fiecare localitate să îşi poată parcurge etapele de dezvoltare programate, subliniind faptul că repartizările bugetare vor fi proiectate în funcţie de nevoile reale ale comunităţilor dâmboviţene, în limita sumelor alocate de la bugetul de stat judeţului Dâmboviţa.

Conducerea Consiliului Judeţean Dâmboviţa dă asigurări că repartizările bugetare vor fi proiectate în funcţie de nevoile reale ale comunităţilor dâmboviţene
Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Telegram Copy Link
Roxana - Ionela Botea

Related Posts

Social

SCHIMBĂRI MAJORE ÎN OCUPAREA FORȚEI DE MUNCĂ

17/04/2026
Social

 ȘOFERII, ÎN COLIMATORUL POLIȚIEI: AMENZI DRASTICE ȘI MAȘINI SCOASE DIN TRAFIC ÎN 2026

17/04/2026
Social

SPP cumpără mașini noi în plină presiune bugetară. Decizie controversată a Guvernului 

17/04/2026
Administraţie

Prețurile carburanților au înregistrat o scădere semnificativă pe piața din România, după ce liderul sectorului de distribuție, OMV Petrom, a operat noi reduceri consistente.

16/04/2026
Actualitate

O femeie în vârstă de 21 de ani a fost depistată ieri,  15 aprilie, de jandarmul aflat în serviciul de pază și protecție instituțională la Judecătoria Târgoviște, având asupra sa mai multe obiecte periculoase.

16/04/2026
Actualitate

Inspectoratul de Jandarmi Județean Dâmbovița desfășoară în această perioadă acțiuni intense de prevenire și combatere a pescuitului ilegal, având în atenție respectarea legislației privind pescuitul recreativ în perioada de prohibiție.

16/04/2026
Add A Comment
Leave A Reply Cancel Reply

aprilie 2026
L Ma Mi J V S D
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
« mart.    
COMENTARII
    • Home
    • Actualitate
    • Social
    • Politică
    • Sport
    • Administraţie
    • Cultură
    • Târgoviște
    • ANUNŢURI

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.