Close Menu
Ziarul Dâmboviţa
  • Home
  • Actualitate
  • Social
  • Politică
  • Sport
  • Administraţie
  • Cultură
  • Târgoviște
  • ANUNŢURI
Facebook X (Twitter) Instagram
  • Home
  • Actualitate
  • Social
  • Politică
  • Sport
  • Administraţie
  • Cultură
  • Târgoviște
  • ANUNŢURI
Facebook X (Twitter) Instagram
Ziarul Dâmboviţa
E-PAPER
vineri, aprilie 17
  • Home
  • Actualitate
  • Social
  • Politică
  • Sport
  • Administraţie
  • Cultură
  • Târgoviște
  • ANUNŢURI
Ziarul Dâmboviţa
Home»Social»Guvernul „pasează” şi finanţarea transportului elevilor în sarcina autorităţilor locale
Social

Guvernul „pasează” şi finanţarea transportului elevilor în sarcina autorităţilor locale

Adrian NĂSTASEBy Adrian NĂSTASE17/03/2021Niciun comentariu2 Mins Read
Share Facebook Twitter Pinterest Copy Link LinkedIn Tumblr Email VKontakte Telegram
Share
Facebook Twitter Pinterest Email Copy Link

Comitetul Director al Asociaţiei Municipiilor din România a adoptat o rezoluţie, document prin care exprimă dezacordul vizavi intenţia Guvernului de a nu mai asigura decontarea cheltuielilor cu transportul local al elevilor, transferând şi această obligaţie în sarcina autorităţilor locale. Cu privire la acest subiect, primarul Municipiului Târgovişte, Cristian Stan, membru în conducerea AMP, a precizat:
„Asociaţia Municipiilor din România (AMR) solicită Ministerului Educaţiei Naţionale şi Ministerului Finanţelor Publice să respecte legislaţia în vigoare privind asigurarea finanţării transportului elevilor (în interiorul municipiilor/oraşelor) de la bugetul de stat.
Conform unui proiect de ordonanţă de urgenţă, iniţiat de MEN, se intenţionează modificarea Legii educaţiei naţionale nr. 1/2011, astfel încât NU se va asigura finanţarea transportului local al elevilor (în interiorul municipiilor/oraşelor) din bugetul de stat, transferând această obligaţie autorităţilor locale. Astfel: – Legea 226/2020 (care a modificat Legea educaţiei naţionale / 1/2011) stipulează clar, fără evhivoc, că:
„Elevii din învăţământul preuniversitar acreditat/autorizat beneficiază de gratuitate la servicii publice de transport local şi judeţean, pe tot parcursul anului calendaristic, finanţarea asigurandu-se de la bugetul de stat.
Urmare aprobării de către Parlament a Legii bugetului de stat pe anul 2021, municipiile şi-au construit bugetele pe anul în curs plecând de la legislaţia în vigoare, respectiv de la asigurarea finanţării acestui capitol de cheltuieli de la bugetul de stat.
Aprobarea acestei ordonanţe de către Guvernul României, prin care se încearcă modificarea legislaţiei privind finanţarea de la bugetul de stat a transportului elevilor, prin OUG, după aprobarea bugetului în parlament, este de natură să creeze dezechilibre bugetare pe care municipiile nu le pot asigura din surse proprii, punând în pericol chiar funcţionarea eficientă a sistemului de învăţământ preuniversitar la nivel naţional.
Totodată, se încalcă unul dintre principiile autonomiei locale, conform căruia nu se pot transfera responsabilităţi către autorităţile locale, fără asigurarea sursei de finanţare.”

Guvernul "pasează" şi finanţarea transportului elevilor în sarcina autorităţilor locale
Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Telegram Copy Link
Adrian NĂSTASE

Related Posts

Social

SCHIMBĂRI MAJORE ÎN OCUPAREA FORȚEI DE MUNCĂ

17/04/2026
Social

 ȘOFERII, ÎN COLIMATORUL POLIȚIEI: AMENZI DRASTICE ȘI MAȘINI SCOASE DIN TRAFIC ÎN 2026

17/04/2026
Social

SPP cumpără mașini noi în plină presiune bugetară. Decizie controversată a Guvernului 

17/04/2026
Administraţie

Prețurile carburanților au înregistrat o scădere semnificativă pe piața din România, după ce liderul sectorului de distribuție, OMV Petrom, a operat noi reduceri consistente.

16/04/2026
Actualitate

O femeie în vârstă de 21 de ani a fost depistată ieri,  15 aprilie, de jandarmul aflat în serviciul de pază și protecție instituțională la Judecătoria Târgoviște, având asupra sa mai multe obiecte periculoase.

16/04/2026
Actualitate

Inspectoratul de Jandarmi Județean Dâmbovița desfășoară în această perioadă acțiuni intense de prevenire și combatere a pescuitului ilegal, având în atenție respectarea legislației privind pescuitul recreativ în perioada de prohibiție.

16/04/2026
Add A Comment
Leave A Reply Cancel Reply

aprilie 2026
L Ma Mi J V S D
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
« mart.    
COMENTARII
    • Home
    • Actualitate
    • Social
    • Politică
    • Sport
    • Administraţie
    • Cultură
    • Târgoviște
    • ANUNŢURI

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.