Close Menu
Ziarul Dâmboviţa
  • Home
  • Actualitate
  • Social
  • Politică
  • Sport
  • Administraţie
  • Cultură
  • Târgoviște
  • ANUNŢURI
Facebook X (Twitter) Instagram
  • Home
  • Actualitate
  • Social
  • Politică
  • Sport
  • Administraţie
  • Cultură
  • Târgoviște
  • ANUNŢURI
Facebook X (Twitter) Instagram
Ziarul Dâmboviţa
E-PAPER
duminică, aprilie 19
  • Home
  • Actualitate
  • Social
  • Politică
  • Sport
  • Administraţie
  • Cultură
  • Târgoviște
  • ANUNŢURI
Ziarul Dâmboviţa
Home»Administraţie»Reguli noi pentru instituțiile și autoritățile publice privind organizarea concursurilor 
Administraţie

Reguli noi pentru instituțiile și autoritățile publice privind organizarea concursurilor 

Roxana - Ionela BoteaBy Roxana - Ionela Botea01/07/2024Niciun comentariu2 Mins Read
Share Facebook Twitter Pinterest Copy Link LinkedIn Tumblr Email VKontakte Telegram
Share
Facebook Twitter Pinterest Email Copy Link

ANFP a organizat un atelier de lucru dedicat instituțiilor și autorităților publice care vor ocupa prin concurs pe post funcțiile publice vacante de care dispun.

Pentru că etapa de selecție este un proces nou s-a discutat  despre: elaborarea și avizarea cadrelor de competențe specifice; procedura de organizare a concursului pe post; desfășurarea concursului pe post în platforma informatică de concurs: utilizarea aplicației informatice de extragere automată a subiectelor.

 „Atelierul de lucru a reprezentat un pas esențial către asigurarea integrității și eficienței procesului de selecție, pentru că a oferit colegilor din instituţiile publice sprijinul necesar îndeplinirii responsabilităților în mod corect și echitabil. Colaborarea și dialogul între instituțiile publice reprezintă pilonii esențiali pentru construirea unei administrații publice moderne, capabilă să răspundă nevoilor societății într-un mod eficient și transparent. Împreună, putem consolida buna guvernanță și putem fi garantul succesului acestui proces de transformare și îmbunătățire continuă.”, a declarat secretarul general al ANFP, Lavinia Niculescu.

 Reamintim, la concursul pe post pot participa candidații care au promovat Concursul național extins, organizat de ANFP în prima parte a anului, candidații care au promovat proiectul-pilot al Concursului național, dar si persoanele care au deja calitatea de funcționar public. 

Anul acesta, 1006 candidați au fost declarați „Admis” în urma Concursului național. Aceștia au dreptul, timp de trei ani de la data promovării, să participe la concursurile pe post organizate de instituțiile și autoritățile publice. 

Dintre aceștia: 668 vor candida pentru funcții publice de grad profesional debutant;  294 vor candida pentru funcții publice de grad profesional asistent;  44 vor candida pentru funcțiile publice de conducere de director și director adjunct.

Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Telegram Copy Link
Roxana - Ionela Botea

Related Posts

Administraţie

ANFP și ICDL România lansează campania „DigiReady” pentru dezvoltarea competențelor digitale în administrația publică 

17/04/2026
Administraţie

Astăzi, Biserica Ortodoxă prăznuiește Izvorul Tămăduirii, sărbătoare importantă din prima vineri după Paști, dedicată Maicii Domnului

17/04/2026
Administraţie

Prețurile carburanților au înregistrat o scădere semnificativă pe piața din România, după ce liderul sectorului de distribuție, OMV Petrom, a operat noi reduceri consistente.

16/04/2026
Administraţie

Inflația anuală a urcat la 9,87% în luna martie 2026, potrivit datelor publicate de Institutul Național de Statistică

16/04/2026
Administraţie

Municipiul Târgoviște găzduiește sâmbătă, 18 aprilie, începând cu ora 10:00, un eveniment de amploare dedicat iubitorilor de animale, organizat în Parcul Chindia.

16/04/2026
Administraţie

Angajatorii care încadrează ucenici pot primi o subvenție de 2.250 de lei pe lună pentru fiecare persoană angajată în regim de ucenicie

16/04/2026
Add A Comment
Leave A Reply Cancel Reply

aprilie 2026
L Ma Mi J V S D
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
« mart.    
COMENTARII
    • Home
    • Actualitate
    • Social
    • Politică
    • Sport
    • Administraţie
    • Cultură
    • Târgoviște
    • ANUNŢURI

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.