Close Menu
Ziarul Dâmboviţa
  • Home
  • Actualitate
  • Social
  • Politică
  • Sport
  • Administraţie
  • Cultură
  • Târgoviște
  • ANUNŢURI
Facebook X (Twitter) Instagram
  • Home
  • Actualitate
  • Social
  • Politică
  • Sport
  • Administraţie
  • Cultură
  • Târgoviște
  • ANUNŢURI
Facebook X (Twitter) Instagram
Ziarul Dâmboviţa
E-PAPER
marți, aprilie 21
  • Home
  • Actualitate
  • Social
  • Politică
  • Sport
  • Administraţie
  • Cultură
  • Târgoviște
  • ANUNŢURI
Ziarul Dâmboviţa
Home»Politică»În opinia liberalului Marius Caraveţeanu se urmăreşte înlăturarea forţată a şefei DNA
Politică

În opinia liberalului Marius Caraveţeanu se urmăreşte înlăturarea forţată a şefei DNA

Adrian NĂSTASEBy Adrian NĂSTASE08/03/2018Niciun comentariu1 Min Read
Share Facebook Twitter Pinterest Copy Link LinkedIn Tumblr Email VKontakte Telegram
Share
Facebook Twitter Pinterest Email Copy Link

In opinia preşedintelui PNL Dâmboviţa, Marius Caraveţeanu, raportul ministrului Justiţiei, Tudorel Toader, pe care acesta şi-a întemeiat solicitarea de revocare din funcţie a şefei Direcţiei Naţionale Anticorupţie, Laura Codruţa Kovesi, a fost neconcludent şi neargumentat. Fără să fie fan Kovesi sau DNA, cum singur a subliniat, Caraveţeanu nu este de accord cu un raport avizat negativ de Consiliul Superior al Magistraturii: „Dacă motivarea era solidă şi pe argumente, părerea mea ar fi fost alta. Departe de mine gândul că DNA este o instituţie unde nu se mai fac şi greşeli. Niciodată nu am fost de acord cu tele-justiţia, cu plimbarea presupuşilor vinovaţi, legaţi la mâini cu cătuşe, prin faţa camerelor de luat vederi. Şi mai sunt şi alte greşeli pe care eu le-am identificat din postura de simplu cetăţean. Dar, de aici şi până la a fi de acord cu raportul ministrului Toader, este cale lungă”, a declarat Marius Caraveţeanu într-o conferinţă de presă.

În opinia liberalului Marius Caraveţeanu se urmăreşte înlăturarea forţată a şefei DNA
Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Telegram Copy Link
Adrian NĂSTASE

Related Posts

Politică

PSD îi retrage sprijinul politic lui Bolojan! Grindeanu: ”Când 97,7 la sută dintre colegi îți spun că trebuie să plece acasă, nu mai este loc de nimic”

21/04/2026
Politică

Partidul Social Democrat urmează să decidă astăzi, prin vot intern, dacă își retrage sprijinul politic și iese de la guvernare, într-un moment tensionat pentru scena politică.

20/04/2026
Administraţie

Valoarea coșului minim de consum depășește suma de 4.300 de lei pe lună, în timp ce salariul minim pe economie este de 2.574 de lei. 

19/04/2026
Administraţie

Ministrul Energiei avertizează că scumpirea gazelor naturale, pusă pe seama conflictului din Orientul Mijlociu, se va vedea parțial și în tariful la energia electrică, în perioada următoare.

19/04/2026
Politică

Dispută politică privind vânzarea unor companii de stat din sectorul energetic

17/04/2026
Administraţie

Inflația anuală a urcat la 9,87% în luna martie 2026, potrivit datelor publicate de Institutul Național de Statistică

16/04/2026
Add A Comment
Leave A Reply Cancel Reply

aprilie 2026
L Ma Mi J V S D
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
« mart.    
COMENTARII
    • Home
    • Actualitate
    • Social
    • Politică
    • Sport
    • Administraţie
    • Cultură
    • Târgoviște
    • ANUNŢURI

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.