Close Menu
Ziarul Dâmboviţa
  • Home
  • Actualitate
  • Social
  • Politică
  • Sport
  • Administraţie
  • Cultură
  • Târgoviște
  • ANUNŢURI
Facebook X (Twitter) Instagram
  • Home
  • Actualitate
  • Social
  • Politică
  • Sport
  • Administraţie
  • Cultură
  • Târgoviște
  • ANUNŢURI
Facebook X (Twitter) Instagram
Ziarul Dâmboviţa
E-PAPER
marți, aprilie 21
  • Home
  • Actualitate
  • Social
  • Politică
  • Sport
  • Administraţie
  • Cultură
  • Târgoviște
  • ANUNŢURI
Ziarul Dâmboviţa
Home»Actualitate»Supravieţuire miraculoasă pentru un bărbat care, timp de două nopţi, a dormit sub cerul liber, în zona Babele-Omu
Actualitate

Supravieţuire miraculoasă pentru un bărbat care, timp de două nopţi, a dormit sub cerul liber, în zona Babele-Omu

Roxana - Ionela BoteaBy Roxana - Ionela Botea08/01/2021Niciun comentariu2 Mins Read
Share Facebook Twitter Pinterest Copy Link LinkedIn Tumblr Email VKontakte Telegram
Share
Facebook Twitter Pinterest Email Copy Link

Echipa Salvamont -Salvaspeo Dâmboviţa a intervenit în cursul după-amiezii zilei de miercuri, 6 ianuarie 2021, pentru a acorda sprijin unui bărbat care timp de două nopţi a dormit sub cerul liber, în zona Babele-Omu. La ora transmiterii acestei informaţii, bărbatul se află în afara oricărui pericol. Echipamentul profesional i-a salvat viaţa turistului care două nopţi a dormit sub cerul liber după ce s-a rătăcit undeva între Babele-Omu, din cauza condiţiilor meteo nefavorabile. Bărbatul, epuizat fizic a fost găsit astăzi, 6 ianuarie, în zona Platoul Babelor, de echipa Salvamont Buşteni, aflată în patrulare şi care fusese alerta încă din seara zilei de luni, 4 ianuarie de către echipa Salvamont – Salvaspeo Dâmboviţa care a sesizat faptul că un autoturism se află în zona telecabinei Peştera şi propietarul nu a revenit de pe traseu. Bărbatul a fost preluat din zona Babelor de către echipa Salvamont- Salvaspeo Dâmboviţa şi transportat până la autoturismul care se afla la telecabina Peştera. Bărbatul în vârstă de 45 de ani este din Constanţa şi a plecat singur în drumeţie la Vârful Omu, în cursul zilei de luni, 4 ianuarie 2021, pornind din zona telecab-inei Peştera unde şi-a lăsat autoturismul. Vremea capricioasă, ceaţa şi precipitaţiile i-au creat mari probleme, bărbatul fiind epuizat fizic şi pus în situaţia de a nu mai putea continua drumul. Nu a putut nici să solicite ajutor la 112 sau Salvamont pentru că telefon mobil i s-a descărcat.
ATENŢIE!
Pentru toţi iubitorii muntelui care doresc în următoarele zile, să ajungă în zona montană Peştera-Padina, trebuie să fie echipaţi specific perioadei de iarnă.

a dormit sub cerul liber Supravieţuire miraculoasă pentru un bărbat care timp de două nopţi
Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Telegram Copy Link
Roxana - Ionela Botea

Related Posts

Actualitate

Razie de amploare : Peste 250 de permise reținute

21/04/2026
Actualitate

Polițiștii din cadrul IPJ Dâmbovița au desfășurat o acțiune amplă pe DN7, pentru prevenirea accidentelor rutiere și creșterea siguranței în trafic

20/04/2026
Actualitate

TÂNĂRĂ SURPRINSĂ LA VOLAN FĂRĂ PERMIS DE CONDUCERE

19/04/2026
Actualitate

DOSARE PENALE ÎNTOCMITE LA REGIMUL CIRCULAȚIEI

17/04/2026
Actualitate

Acțiune pentru siguranța elevilor în județul Dâmbovița la început de modul școlar 

17/04/2026
Actualitate

O femeie în vârstă de 21 de ani a fost depistată ieri,  15 aprilie, de jandarmul aflat în serviciul de pază și protecție instituțională la Judecătoria Târgoviște, având asupra sa mai multe obiecte periculoase.

16/04/2026
Add A Comment
Leave A Reply Cancel Reply

aprilie 2026
L Ma Mi J V S D
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
« mart.    
COMENTARII
    • Home
    • Actualitate
    • Social
    • Politică
    • Sport
    • Administraţie
    • Cultură
    • Târgoviște
    • ANUNŢURI

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.