Close Menu
Ziarul Dâmboviţa
  • Home
  • Actualitate
  • Social
  • Politică
  • Sport
  • Administraţie
  • Cultură
  • Târgoviște
  • ANUNŢURI
Facebook X (Twitter) Instagram
  • Home
  • Actualitate
  • Social
  • Politică
  • Sport
  • Administraţie
  • Cultură
  • Târgoviște
  • ANUNŢURI
Facebook X (Twitter) Instagram
Ziarul Dâmboviţa
E-PAPER
duminică, aprilie 19
  • Home
  • Actualitate
  • Social
  • Politică
  • Sport
  • Administraţie
  • Cultură
  • Târgoviște
  • ANUNŢURI
Ziarul Dâmboviţa
Home»Politică»Alexandru Oprea: Acţiuni concertate de reprezentanţii PNL în diverse consilii
Politică

Alexandru Oprea: Acţiuni concertate de reprezentanţii PNL în diverse consilii

Roxana - Ionela BoteaBy Roxana - Ionela Botea05/10/2016Niciun comentariu2 Mins Read
Share Facebook Twitter Pinterest Copy Link LinkedIn Tumblr Email VKontakte Telegram
Share
Facebook Twitter Pinterest Email Copy Link

alexandru-opreaSecretarul executiv al PSD Dâmboviţa, Alexandru Oprea a vorbit la ultima conferinţă de presă despre nişte acţiuni concertate de reprezentanţii PNL în diverse consilii. Social-democratul a dat un exemplu foarte clar şi anume decizia luată vinerea trecută în CL Găeşti de a ieşi din ADI Apă. Secretarul executiv al PSD Dâmboviţa, Alexandru Oprea a vorbit şi despre consecinţele juridice, destul de grave în urma deciziei luată de CL Găeşti de a ieşi din ADI Apă.
„Asistăm la nişte acţiuni concertate de reprezentanţii PNL în diverse consilii, fie că vorbim de CJ, fie că vorbim de Consiliul Municipal Târgovişte sau Consiliul Orăşenesc Găeşti. Sunt nişte acţiuni în detrimentul cetăţenilor din judeţul Dâmboviţa şi în opinia mea care nu au la bază fundamente economice sau juridice, sunt făcute ca şi intervenţii politicianiste şi sigur sunt după modelul celor izvorâte de la puţul gândirii domnului „Aeroport -Săpuie” sau din experienţa domnului „Luceafăr al politicii dâmboviţene de la Buzău”… Mă refeream la acţiuni concertate. Vineri, am asistat la o piesă din domeniul teatrului absurd şi pe această cale dau şi o veste bună locuitorilor judeţului Dâmboviţa. Primarul fotbalist de la Găeşti a rezolvat problema corecţiilor şi a dificultăţilor financiare prin care trece Compania de Apă Târ-govişte Dâmboviţa. De ce spun că a rezolvat acest lucru. Dumnealui a decis unilateral retragerea din ADI Apă… Dumnealor au aprobat un proiect de hotărâre care viza ieşirea din ADI Apă. UAT Găeşti a beneficiat de investiţii în valoare de 11 milioane de euro prin POS Mediu… Aceste investiţii au fost finalizate. Consecinţele juridice sunt destul de grave: în primă instanţă aceşti 11 milioane de euro trebuie daţi înapoi şi eu mă bucur dacă primarul fotbalist a prevăzut acestă sumă în bugetul primăriei Găeşti. A doua consecinţă va fi corecţie de 100% pe tot POS Mediu dacă nu au fost realizaţi indicatorii. 110 milioane de euro înseamnă corecţie pe care cred că primarul fotbalist a prevăzut-o în bugetul local şi nu în ultimul rând trebuie dată înapoi acea cotă de co-finanţare, acel împrumut de 540 de miliarde lei vechi pe care Compania de Apă l-a luat prin mandatarea celor din ADI Apă…”, a afirmat secretarul executiv al PSD Dâmboviţa, Alexandru Oprea.
UAT Găeşti a beneficiat de investiţii în valoare de 11 milioane de euro prin POS Mediu.

Alexandru Oprea: Acţiuni concertate de reprezentanţii PNL în diverse consilii
Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Telegram Copy Link
Roxana - Ionela Botea

Related Posts

Politică

Dispută politică privind vânzarea unor companii de stat din sectorul energetic

17/04/2026
Administraţie

Inflația anuală a urcat la 9,87% în luna martie 2026, potrivit datelor publicate de Institutul Național de Statistică

16/04/2026
Politică

Partidul Social Democrat va organiza un referendum intern decisiv privind susținerea premierului Ilie Bolojan, într-un moment tensionat pentru actuala coaliție de guvernare.

15/04/2026
Economie

Prim-viceguvernatorul Băncii Naţionale a României (BNR), Leonardo Badea, spune că aderarea României la Zona Euro ar reduce riscul derapajelor economice

13/04/2026
Administraţie

Senatul a adoptat tacit, marți, un proiect legislativ care prevede acordarea de despăgubiri materiale pentru persoanele afectate de dezastre, în termen de maximum 90 de zile de la producerea evenimentelor.

08/04/2026
Administraţie

Nu e nicio glumă ,  un tribunal din Bruxelles a obligat România să plătească 600 de milioane de euro (aproximativ 4 miliarde de lei, cu tot cu penalități) companiei Pfizer pentru dozele de vaccin anti-COVID comandate în exces și inutil de fostul Minister al Sănătății condus de USR.

06/04/2026
Add A Comment
Leave A Reply Cancel Reply

aprilie 2026
L Ma Mi J V S D
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
« mart.    
COMENTARII
    • Home
    • Actualitate
    • Social
    • Politică
    • Sport
    • Administraţie
    • Cultură
    • Târgoviște
    • ANUNŢURI

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.