Liberalii au votat împotriva unei alianțe electorale cu PSD

Date:

Reuniți  în ședință la Sinaia, liberalii au votat în unanimitate să meargă singuri la alegerile din 2024 și nu într-o alianță cu PSD, variant vehiculată mai mulți lideri cu diverse ocazii.  PNL a ales varianta candidaturii pe liste proprii în alegerile din 2024 și există informații că Nicolae Ciucă și-a exprimat intenția de a fi candidatul partidului la prezidențiale.

Într-o declarație de presă, imediat după ședință, președintele partidului, Nicolae  Ciucă, a declarat că această decizie nu va altera relația la guvernare, cu PSD:

”Subliniez încă o dată, fără niciun fel de echivoc, să nu se înţeleagă că prin această decizie PNL a decis o altă abordare la guvernare, vom continua să guvernăm cu PSD. Guvernarea e principala noastră preocupare în prezent. La discuţiile interne am asumat că voi conduce împrreună cu lideri de filială în tot ceea ce înseamnă campanie în 2024. Este cât se poate de natural, în calitate de preşedinte al partidului, nu poţi să îndemni fără să asumi reponsabilitatea la tot ceea ce înseamnă alegerile din 2024”.

La reuniunea de la Sinaia, conducerea PNL a prezentat trei scenarii privind alegerile de anul viitor: participarea pe listă proprie, o alianţă cu PSD sau o coaliţie de dreapta mai largă. Decizia a fost ca partidul să meargă singur, pe liste separate la toate cele trei rânduri de alegeri (europarlamentare, locale și parlamentare) și cu un candidat propriu la alegerile prezidențiale.

Întrebat de un lider local PNL dacă va candida la președinție, Ciucă ar fi replicat: „De ce credeți ca sunt aici?”, ar fi spus președintele PNL.

Nicolae Ciucă le-a mai vorbit liberalilor despre capacitatea PNL de a coagula dreapta spunându-le că partidul urmează să fuzioneze prin absorbție cu ALDE.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Popular

Știri
Dâmbovița

La final de an, vă mulțumim pentru încrederea acordată.

La final de an, vă mulțumim pentru încrederea acordată. Vă...

Chindia Târgoviște l-a transferat pe Raffaele Stroe

Chindia Târgoviște și-a întărit lotul prin transferul fundașului lateral...

La CJ Dâmbovița s-au  semnat  alte 25 de contracte de finanțare, chiar înainte de Anul Nou

Consiliul Județean Dâmbovița a încheiat anul cu rezultate concrete,...