TONI PETREA, MULŢUMIT DE VICTORIA CU CHINDIA

Toni Petrea, antrenorul lui FCSB, s-a declarat mulţumit de prestaţia echipei sale la meciul cu Chindia Târgovişte, câştigat cu scorul de 2-0, în etapa a noua din Liga 1.
Iulian Cristea a deschis scorul în minutul 23, după o greşeală de poziţionare a portarului Chindiei şi şi-a trecut în cont a treia reuşită pentru FCSB. Antrenorul Toni Petrea a dezvăluit că îi îndeamnă pe fundaşii săi să urce în careu la fiecare fază fixă pentru a creşte şansele de gol ale echipei.
Antrenorul roş-albaştrilor a explicat şi dubla schimbare de la pauză, Sergiu Buş şi Adrian Şut, în locul jucătorilor Gabriel Simion şi lonuţ Vînă.
„Ce ne-a interesat de la începutul jocului am reuşit, să obţinem cele trei

puncte, să ţinem aproape de lider. Ţin să felicit jucătorii pentru evoluţie şi pentru rezultat. Sunt mulţumit de joc.
Tot timpul discutăm pe tema asta, despre faze fixe, despre apariţia fundaşilor în careu. Tot timpul îi încurajez să fie agresivi.
În prima repriză am întâmpinat ceva greutăţi în a ne desfăşura jocul şi am considerat că trebuie să punem mai multă presiune pe apărarea adversă, aşa că i-am introdus pe Sergiu Buş şi Adrian Şut.
Campionatul e destul de lung, mai sunt destul de multe meciuri de jucat. E bine că suntem acolo sus, că acumulăm puncte. Ne dorim să ajungem pe primul loc. Încercăm să ne concentrăm la fiecare meci şi să scoatem maximum de la fiecare meci”, a spus Toni Petrea, la flash-interviurile de după meci.