SE ŞTIU CELE 16 ECHIPE DIN LIGA I

Chindia Târgovişte a remizat în deplasarea de la Mioveni, scor 1-1, şi va juca şi sezonul următor în Liga 1, datorită victoriei cu 2-0 din tur.
Ediţia 2020/2021 a Ligii 1 îşi cunoaşte toate combatantele. „Lanterna” Chindia a profitat de şansa primită de la FRF şi LPF, care au fost de acord cu trecerea la un sistem com-petiţional cu 16 echipe, şi a controlat clar barajul cu Mioveni, ocupanta locului 3 în play-off-ul ligii secunde.
Formaţia lui Claudiu Niculescu a sperat la o „remontada”, după golul marcat de Hergheligiu în minutul 7, un debut ideal de meci pentru gazde. Dar reuşita atacantului croat Josip Ivancic, venită cum nu se poate mai prost, în prelungirile primei reprize, le-a turnat plumb în ghete argeşenilor. Partea secundă a fost anostă, cu jucătorii divizionarei secunde resemnaţi, iar elevii lui Emil Săndoi aşteptând petrecerea.
Cele 16 echipe din ediţia următoare de Liga 1: CFR Cluj, CS U Craiova, Astra, FC Botoşani, FCSB, Gaz Metan, Viitorul, Hermannstadt, Sepsi, Clinceni, Voluntari, Poli Iaşi, Dinamo, Chindia, UTA şi FC Argeş.

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

SĂNDOI NU ŞTIE DACĂ RĂMÂNE LA TÂRGOVIŞTE

Chiar dacă a încheiat pe ultima poziţie în Liga 1, Chindia a putut disputa barajul de menţinere/promovare, după ce FRF a decis ca nicio echipă să nu retrogradeze direct în acest sezon. Chindia se menţine în Liga 1La finalul partidei de la Mioveni, Emil Săndoi a ţinut să-i felicite pe […]