PĂRĂLUŢĂ ŞI OPREA, DIN NOU ÎN LOTUL ROMÂNIEI DE FOTBAL FEMININ

Mihai ROŞOIU

Reprezentativa feminină a României va participa în perioada 27 februarie – 5 martie la Alanya Gold City Cup.
Cele opt echipe participante au fost împărţite în două grupe: Grupa A: România, India, Uzbekistan, Turkmenistan
Grupa B: Franţa B, Iordania, Irlanda de Nord, Kazahstan
Programul Grupei A:
27 februarie, ora 12:00 (locală)
India – Uzbekistan (Evrenseki Stadium,
Side)
România – Turkmenistan (Gold City,
Alanya)
1 martie
ora 12:00: Turkmenistan – India (Gold City, Alanya)
ora 16:30: Uzbekistan – România (Evrenseki Stadium, Side) 3 martie
ora 12:00: Uzbekistan – Turkmenistan (Hane, Side)
ora 18:30: România – India (Gold City, Alanya)
Pe 5 martie se vor disputa partidele pentru clasament, iar câştigătoarele celor două grupe se vor întâlni în disputa pentru trofeu.
Lotul convocat de selecţionerul Mirel Albon pentru acţiunea din Turcia: Portari: Andreea Părăluţă (Levante), Sara Câmpean („U” Olimpia Cluj) Fundaşi: Olivia Oprea
(Zaragoza/Spania), Maria Ficzay (Diosgyori VTK/Ungaria), Teodora Meluţă („U” Olimpia Cluj), Brigitta Goder (Gyori ETO/Ungaria), Melinda Nagy („U” Olimpia Cluj), Erika Gered (Vasas Femina Odorheiu Secuiesc), Adina Giurgiu (Sassuolo/Italia)
Mijlocaşi: Andrea Herczeg (Kungsbacka DFF/Suedia), Ioana Bortan („U” Olimpia Cluj), Ştefania Vătafu (Anderlecht/Belgia), Andreea Voicu (Apollon Limasol/Cipru), Bianca Sandu (Diosgyori VTK/Ungaria), Beatrice Tărăşilă, Mihaela Ciolacu
(ambele „U” Olimpia Cluj)
Atacanţi: Mara Bâtea, Ioana Bălăceanu (ambele „U” Olimpia Cluj), Mădălina Marinescu (Vasas Femina Odorheiu Secuiesc), Florentina Olar (Fortuna Hjorring/Danemarca)
Pe 21 februarie ne aflăm adversarii din preliminariile EURO 2021
La finalul acestei săptămâni, la Nyon, va avea loc tragerea la sorţi a grupelor de calificare la Campionatul European din 2021, care va fi găzduit de Anglia.
Echipele vor fi împărţite în 9 grupe, două alcătuite din şase echipe şi şapte formate din cinci echipe.
Faza grupelor este programată să înceapă pe 26 august 2019, urmând a se încheia pe 20 septembrie 2020. La turneul final, care se va disputa în iunie 2021, se vor califica direct câştigătoarele celor 9 grupe, alături de cele mai bune trei locuri doi, cărora li se alătura şi ţara gazdă, Anglia. Celelalte şase ocupante ale locurilor secunde, vor disputa un play-off, în urma căruia cele trei câştigătoare se vor califica la EURO 2021.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Next Post

DUELURI INTERJUDEŢENE ÎN CAMPIONATELE DE FOTBAL U19 ŞI U17

In urma tragerii la sorţi ce a avut loc vineri, 15 februarie, la sediul FRF, au fost stabilite duelurile din faza interjudeţeană a campionatelor U19 şi U17 judeţene, ediţia 20182019. Imperecherea în urma tragerii la sorţi este următoarea: Campionatul U19 judeţean Regiunea 1: Vaslui – Iaşi; Botoşani – Bacău; Neamţ […]