DOI DÂMBOVIŢENI AU MARCAT PENTRU ROMÂNIA ÎN VICTORIA LA LIMITĂ CU MACEDONIA. Florin Tănase şi Valentin Mihăilă au înscris primele două goluri ale tricolorilor

Reprezentativa României a învins, joi seară, pe Arena Naţională, cu scorul de 3-2 (1-0), selecţionata Macedoniei de Nord, în prima etapă a grupei J din preliminariile europene ale Cupei Mondiale din 2022.
Naţionala tricoloră a condus cu 2-0 şi a fost egalată apoi cu goluri înscrise într-un interval de două minute, dar lanis Hagi a reuşit să aducă victoria înscriind spre final.
Au marcat Florin Tănase ’28, Valentin Mihăilă ’50 şi lanis Hagi ’86 pentru tricolori, respectiv Ademi ’82 şi Trajkovski ’83 pentru oaspeţi.
Pentru Tănase, Mihăilă şi Hagi, sunt primele goluri la naţionala mare.
În minutul 90+3, Ademi a trimis încă o dată mingea în poartă, dar golul a fost anulat pentru ofsaid.
1- 0: Florin Tănase a înscris în minutul 28, cu un şut din careu, după o pasă de la Chiricheş.
2- 0: Mihăilă a marcat la debutul în prima reprezentativă. El a trimis mingea în poartă cu un şut din afara careului, după o incursiune în jumătatea de teren a adversarilor. 2-1: Ademi a marcat cu capul, după o centrare a lui Alioski.
2- 2: Trajkovski a egalat de la aproximativ 11 metri, după greşeli în apărarea tricolorilor.
3- 2: lanis Hagi a readus România în avantaj pe tabela de marcaj, după o pasă de la Marin.
În minutul 14, în locul lui Florinei Coman, care a acuzat probleme musculare, a intrat Mihăilă.
Selecţionerul Mirel Rădoi, testat pozitiv cu coronavirus la 16 martie, s-a aflat pe banca tricolorilor, el făcând miercuri şi joi două teste cu rezultate negative.
România: 1. Niţă – 4. Popescu, 15. Burcă, 6. Chiricheş., 11. Bancu – 18. Marin, 7. Stanciu (17. Bicfalvi ’76) – 20. Man (10. Maxim ’75), 19. Tănase (14. Hagi ’76), 23. Coman (21. Mihăilă ’14) – 13. Keşeru (9. Puşcaş ’63). Selecţioner: Mirel Rădoi Macedonia de Nord: 1. Dimitrievski – 2. Bejtulai, 6. Musliu, 4. Ristevski (14. Ibraimi ’88) – 13. Ristovski, 16. Nikolov (5. Ademi ’54), 17. Bardi, 8. Alioski – 21. Elmas – 10. Pandev (9. Trajkovski ’78), 23. Nestorovski (18. Stojanovski ’54). Selecţioner: Igor Angelovski.
Cartonaşe galbene: Mihăilă ’41, Bancu ’59, Maxim ’90+2 / Nikolov ’36, Pandev ’45+1, Alioski ’72, Stojanovski ’89
Partida a fost arbitrată de o brigadă portugheză, avându-l la centru pe Fabio Jose Costa Verissimo, ajutat de Luis Campos şi Bruno Rodrigues, iar al patrulea oficial a fost Antonio Emanuel Carvalho Nobre.