Rezerve: Moldovan, Dinu, Yameogo,
Mihai, Şerban, Martac, Dangubic, Berisha,
Ioniţă
Absent:Cherchez (accidentat) Antrenor: Emil Săndoi
Arbitru: George Găman (Craiova) / Asistenţi: Vladimir Urzică (Piatra Neamţ) şi George Neacşu (Câmpulung Muscel)
Poli Iaşi s-a impus în faţa lui Chindia Târgovişte, scor 1-0, graţie golului marcat de Passaglia din penalty. Dâmboviţenii au retrogradat matematic după această înfrângere.
Prima repriză a duelului de pe stadionul „Emil Alexandrescu” din Iaşi a fost echilibrată şi lipsită de mari şanse de gol. Singura fază periculoasă a fost reuşită de gazde, în minutul 40, când Luckassen a luftat inexplicabil după o respingere stângace a lui Aioani, portarul Chindiei.
Scorul a fost deschis imediat după pauză, din penalty. Yameogo l-a doborât în careu pe Rodny Lopes Cabral, iar Passaglia a executat fără emoţii lovitura de departajare.
In minutul 62, echipa lui Emil Săndoi a cerut la rândul ei un penalty, după ce Mihalache a blocat cu mâna o minge şutată de Ivancic în interiorul careului. Arbitrul George Găman nu a văzut însă nicio ilegalitate şi a decis să nu arate spre punctul cu var.
Chindia nu şi-a trecut nicio ocazie în cont până la finalul partidei, în timp ce ieşenii au mai trecut de două ori pe lângă gol, protagonistul ambelor faze fiind Luckassen, care nu a prins spaţiul porţii.
Chindia retrogradează matematic, aflându-se la 9 puncte în spatele locului de baraj cu 3 meciuri rămase, în timp ce Poli păstrează şanse de salvare de la retrogradare. Trupa lui Mircea Rednic se află la 2 lungimi în spatele lui Sepsi cu un meci rămas din acest sezon. Trebuie menţionat însă că Sepsi mai are de disputat două partide.

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Emil Săndoi, acuzaţii grave la adresa arbitrajului: "Ne-au retezat aripile"

Emil Săndoi, antrenorul Chindiei Târgovişte, a acuzat arbitrajul după ce formaţia sa a retrogradat matematic, în urma înfrângerii din deplasarea de la Poli Iaşi, scor 1-0.Tehnicianul susţine că toate „deciziile la limită” ale arbitrilor au fost luate împotriva elevilor săi.„In momentul când am venit aici, ştiam că este o perioadă […]