Close Menu
Ziarul Dâmboviţa
  • Home
  • Actualitate
  • Social
  • Politică
  • Sport
  • Administraţie
  • Cultură
  • Târgoviște
  • ANUNŢURI
Facebook X (Twitter) Instagram
  • Home
  • Actualitate
  • Social
  • Politică
  • Sport
  • Administraţie
  • Cultură
  • Târgoviște
  • ANUNŢURI
Facebook X (Twitter) Instagram
Ziarul Dâmboviţa
E-PAPER
miercuri, aprilie 22
  • Home
  • Actualitate
  • Social
  • Politică
  • Sport
  • Administraţie
  • Cultură
  • Târgoviște
  • ANUNŢURI
Ziarul Dâmboviţa
Home»Social»Dâmbovița: Creștere nesemnificativă a ratei șomajului
Social

Dâmbovița: Creștere nesemnificativă a ratei șomajului

Adrian NĂSTASEBy Adrian NĂSTASE04/04/2023Niciun comentariu2 Mins Read
Share Facebook Twitter Pinterest Copy Link LinkedIn Tumblr Email VKontakte Telegram
Share
Facebook Twitter Pinterest Email Copy Link

În evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Dâmbovița erau înregistrați la sfârșitul lunii februarie 5213 șomeri, din care 2749 femei, rata șomajului fiind de 3,17 %. Comparativ cu luna precedentă, când rata șomajului a fost de 3,13 %, în această lună acest indicator a crescut nesemnificativ, cu numai 0,04 puncte procentuale.

Din totalul de 5213 persoane înregistrate în evidențele AJOFM Dâmbovița, 991 erau beneficiari de indemnizaţie de şomaj, iar 4222 erau șomeri neîndemnizați. În ceea ce privește mediul de rezidență, 801 șomeri provin din mediul urban și 4412 sunt din mediul rural.

Șomerii cu studii gimnaziale au ponderea cea mai mare în totalul şomerilor înregistraţi în evidenţele AJOFM Dâmbovița (37,3 %). Cei cu studii primare și fără studii reprezintă 31,8 % din totalul şomerilor înregistraţi. 16,7 % dintre șomerii înregistrați au absolvit liceul sau școala postliceală. Șomerii cu nivel de pregătire profesională reprezintă 11,3 % din totalul șomerilor înregistrați, iar cei cu studii superioare se regăsesc în proporţie de 2,9 %. Structura șomerilor înregistrați pe nivel de ocupabilitate stabilit prin profilare, se prezintă astfel: 1324 persoane foarte greu ocupabile, 2727 greu ocupabile, 543 mediu ocupabile, iar 619 sunt persoane ușor ocupabile. Încadrarea  într-o categorie de ocupabilitate se realizează ca urmare a activităţii de profilare a persoanelor înregistrate în evidenţele noastre.

Dâmbovița: Creștere nesemnificativă a ratei șomajului
Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Telegram Copy Link
Adrian NĂSTASE

Related Posts

Administraţie

Regulament nou în dezbatere publică la Târgoviște: restricții mai dure pentru jocurile de noroc în oraș.

22/04/2026
Administraţie

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Dâmbovița informează că în această perioadă sunt vacante 219 posturi în județul Dâmbovița, dintre care 161 sunt destinate persoanelor calificate.

22/04/2026
Administraţie

Inspectoratul Școlar Județean Dâmbovița a publicat calendarul oficial pentru reînscrierea și înscrierea copiilor în învățământul antepreșcolar și preșcolar pentru anul școlar 2026–2027, potrivit metodologiei Ministerului Educației.

22/04/2026
Administraţie

Biblioteca Județeană I. H. Rădulescu Dâmbovița marchează Ziua Bibliotecarului din România printr-un eveniment special intitulat „Povestea care nu se împrumută”, organizat joi, 23 aprilie 2026, de la ora 11:00

22/04/2026
Social

208 km/h pe DN 71 Târgoviște-București

22/04/2026
Social

Te invităm la atelierele creative organizate la bibliotecă, unde vei descoperi bucuria lucrului realizat cu propriile mâini, într-o atmosferă relaxantă și plină de inspirație

21/04/2026
Add A Comment
Leave A Reply Cancel Reply

aprilie 2026
L Ma Mi J V S D
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
« mart.    
COMENTARII
    • Home
    • Actualitate
    • Social
    • Politică
    • Sport
    • Administraţie
    • Cultură
    • Târgoviște
    • ANUNŢURI

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.