Close Menu
Ziarul Dâmboviţa
  • Home
  • Actualitate
  • Social
  • Politică
  • Sport
  • Administraţie
  • Cultură
  • Târgoviște
  • ANUNŢURI
Facebook X (Twitter) Instagram
  • Home
  • Actualitate
  • Social
  • Politică
  • Sport
  • Administraţie
  • Cultură
  • Târgoviște
  • ANUNŢURI
Facebook X (Twitter) Instagram
Ziarul Dâmboviţa
E-PAPER
marți, aprilie 21
  • Home
  • Actualitate
  • Social
  • Politică
  • Sport
  • Administraţie
  • Cultură
  • Târgoviște
  • ANUNŢURI
Ziarul Dâmboviţa
Home»Actualitate»În curând, Servicii stomatologice de urgenţă la Spitalul Judeţean de Urgenţă Târgovişte
Actualitate

În curând, Servicii stomatologice de urgenţă la Spitalul Judeţean de Urgenţă Târgovişte

Roxana - Ionela BoteaBy Roxana - Ionela Botea04/06/2014Niciun comentariu3 Mins Read
Share Facebook Twitter Pinterest Copy Link LinkedIn Tumblr Email VKontakte Telegram
Share
Facebook Twitter Pinterest Email Copy Link

cabinet stomatologicIn Târgovişte nu există nici măcar un cabinet stomatologic care să asigure serviciu de permanenţă. Dâmboviţenii care au probleme stomatologice apărute spontan şi sunt chinuiţi de dureri sau abcese dentare, află cu părere de rău că în timpul nopţii şi la sfârşit de săptămână nimeni nu le acordă consultaţii. Oamenii nu au decât să se trateze singuri sau să rabde. Dâmboviţenii care au probleme stomatologice vor avea unde să meargă la urgenţă fără să plătească, dacă Ministerul Sănătăţii va aproba o finanţare suplimentară, la Spitalul Judeţean Târgovişte, unde va fi deschis un centru de permanenţă pentru urgenţele dentare. Când au probleme stomatologice neprevăzute, indiferent de oră, primul loc în care merg oamenii este Unitatea de Primiri Urgenţe a Spitalului Judeţean pentru că speră că aici îi va prelua cineva şi îi va ajuta în cel mai scurt timp. Puţini ştiu, însă, că aici nu există o secţie care să preia astfel de urgenţe. Preşedintele CJ, Adrian Ţuţuianu a iniţiat toate demersurile şi pentru a obţine de la minister aprobarea şi finanţarea necesară deschiderii la Spitalul Judeţean de Urgenţă a unui cabinet stomatologic, unde să poată fi rezolvate la orice oră cele mai stringente probleme dentare ale pacienţilor dâmboviţeni: „Sper să primesc aprobarea într-o perioadă scurtă, pentru că este vorba şi de o alocare financiară suplimentară, pentru înfiinţarea unui cabinet stomatologic în cadrul Serviciului de Urgenţă al Spitalului Judeţean, la care să poată apela toţi cei care au nevoie, într-o situaţie de urgenţă, de asemenea servicii”, a afirmat preşedintele Adrian Ţuţuianu.
Medici dentişti şi asistenţi de specialitate, interesaţi de viitorul cabinetul stomatologic
Cabinet stomatologic la Unitatea de Primiri Urgenţe a Spitalului Judeţean Târgovişte este un obiectiv care va deveni realitate într-un viitor foarte apropiat şi asta datorită eforturilor depuse de preşedintele Consiliului Judeţean Dâmboviţa, Adrian Ţuţuianu, de conducerea Spitalului Judeţean şi de Direcţia de Sănătate Publică pe lângă factorii de decizie de la nivel central. La cabinetul stomatologic urmează să-şi desfăşoare activitatea doi sau trei medici dentişti şi tot atâtea asistente medicale care vor asigura permanenţa: „Suntem cu toate formele, cu toate aprobările. Preşedintele CJ s-a dus personal la Ministerul Sănătăţii, şi eu m-am dus de vreo două ori. Şi Direcţia Sanitară s-a zbătut. Sperăm să obţinem aprobarea pentru cabinetul stomatologic. Am vorbit la Colegiul Medicilor Dentişti şi sunt foarte mulţi care ar dori să lucreze la noi. Este ofertă mare şi de medici şi de asistente care să lucreze la spital. Avem aparatura necesară, cabinetul va funcţiona în cadrul UPU. Negocierea pe partea de salarii se poartă cu Ministerul Sănătăţii, pentru că ei răspund de UPU. Dacă Ministerul nu ne asigură salariile pentru acest cabinet, până la urmă vom plăti noi, din veniturile proprii”, a afirmat dr. Radu Petrescu, managerul Spitalului Judeţean de Urgenţă Târgovişte. Scopul înfiinţării cabinetului stomatologic este tratarea urgenţelor şi nicidecum efectuarea de lucrări dentare complexe.

În curând Servicii stomatologice de urgenţă la Spitalul Judeţean de Urgenţă Târgovişte
Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Telegram Copy Link
Roxana - Ionela Botea

Related Posts

Actualitate

Razie de amploare : Peste 250 de permise reținute

21/04/2026
Actualitate

Polițiștii din cadrul IPJ Dâmbovița au desfășurat o acțiune amplă pe DN7, pentru prevenirea accidentelor rutiere și creșterea siguranței în trafic

20/04/2026
Actualitate

TÂNĂRĂ SURPRINSĂ LA VOLAN FĂRĂ PERMIS DE CONDUCERE

19/04/2026
Actualitate

DOSARE PENALE ÎNTOCMITE LA REGIMUL CIRCULAȚIEI

17/04/2026
Actualitate

Acțiune pentru siguranța elevilor în județul Dâmbovița la început de modul școlar 

17/04/2026
Actualitate

O femeie în vârstă de 21 de ani a fost depistată ieri,  15 aprilie, de jandarmul aflat în serviciul de pază și protecție instituțională la Judecătoria Târgoviște, având asupra sa mai multe obiecte periculoase.

16/04/2026
Add A Comment
Leave A Reply Cancel Reply

aprilie 2026
L Ma Mi J V S D
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
« mart.    
COMENTARII
    • Home
    • Actualitate
    • Social
    • Politică
    • Sport
    • Administraţie
    • Cultură
    • Târgoviște
    • ANUNŢURI

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.