
În cursul nopţii de 8 spre 9 februarie, poliţiştii din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Damboviţa au organizat o razie pentru prevenirea şi combaterea faptelor antisociale şi menţinerea unui climat de ordine şi siguranţă publică. Astfel, au fost controlate 856 de autovehicule şi au fost legitimate 987 de persoane. De asemenea, au fost controlate şi 63 de societăţi comerciale.
În urma activităţilor din teren, poliţiştii au constatat 19 infracţiuni contra siguranţei circulaţiei pe drumurile publice şi au aplicat 605 sancţiuni contravenţionale, dintre care 464 în conformitate cu prevederile O.U.G nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice. Alte 93 de sancţiuni au fost aplicate pentru nerespectarea Legii nr. 61/1991 pentru sancţionarea faptelor de încălcare a unor norme de convieţuire socială, a ordinii şi liniştii publice, 12 pentru încălcarea prevederilor Legii nr. 12/1990 privind protejarea populaţiei împotriva unor activităţi de producţie, comerţ sau prestări de servicii ilicite şi 3 la Legea nr. 333/2003 privind paza obiectivelor, bunurilor,
valorilor şi protecţia persoanelor. Valoarea totală a amenzilor se ridică la 185.450 de lei. De asemenea, au fost reţinute 21 de permise de conducere şi au fost retrase 16 certificate de înmatriculare.
Un tânăr de 19 ani, a fost depistat în timp ce conducea un autoturism radiat din circulaţie, pe drumul judeţean 711E, pe raza localităţii Corneşti, fără a deţine permis de conducere şi aflându-se sub influenţa unor substanţe psihoactive. De asemenea, s-a constatat că autoturismul nu era înmatriculat, plăcuţele montate
fiind atribuite unui alt autovehicul. Totodată, în urma testării cu aparatul etilotest, cel în cauză a prezentat o alcoolemie peste limită de 0.40 mg/l alcool pur în aerul expirat, fiind condus la spital pentru recoltarea de probe biologice. Cel în cauză urmează să fie reţinut pentru 24 de ore, pe bază de ordonanţă, fiind bănuit de săvârşirea infracţiunilor prevăzute de art. 334 alin 1, art. 334 alin 2, art. 335 alin 1, art. 336 alin 1, art. 336 alin 2 din Codul Penal.
Reprezentantul unei societăţi comerciale a fost sancţionat
contravenţional cu amendă în valoare de 5000 de lei pentru nerespectarea prevederilor Legii nr. 12/1990 privind protejarea populaţiei împotriva unor activităţi de producţie, comerţ sau prestări de servicii ilicite.
Totodată, trei organizatori ai unor săli de jocuri de noroc au fost sancţionaţi, fiecare, cu amendă în valoare de 5000 de lei, conform O.U.G 77/2009 privind organizarea şi exploatarea jocurilor de noroc, de reperezentanţii Oficiului Naţional pentru Jocuri de Noroc, cooptaţi de noi în cadrul raziei.