Pompierii din Garda de Intervenție Răcari au fost chemați să stingă un incendiu de vegetație uscată izbucnit în localitatea Ciocănești. Inițial, la fața locului a ajuns o autospecială cu apă și spumă, însă situația a necesitat suplimentarea echipamentelor cu alte două autospeciale.
Focul a afectat aproximativ 8 hectare de miriște și cultură de grâu, dar intervenția rapidă a echipajelor a făcut ca incendiul să fie lichidat în scurt timp, fără a se extinde la zonele învecinate.
Autoritățile reamintesc că arderea vegetației este strict interzisă prin lege, iar amenzile pentru nerespectare pot ajunge până la 15.000 de lei pentru persoane fizice și 100.000 de lei pentru firme.
Pompierii recomandă cetățenilor să respecte aceste reguli pentru a preveni situații periculoase și pentru a proteja mediul înconjurător.


