SORANA CÎRSTEA, SUCCES CONVINGĂTOR LA INDIAN WELLS

Date:

Sorana Cîrstea (32 de ani, 83 WTA) a câștigat cu Kimberlay Birrell (24 de ani, 115 WTA), scor 6-3, 6-2, în primul tur de la Indian Wells. În turul doi, Sorana o va întâlni pe Madison Keys, sportiva americană aflată pe locul 20 în clasamentul WTA.

Sorana a dominat meciul încă din start, a câștigat la zero primul game, pe propriul serviciu. Cîrstea s-a distanțat la 5-1, reușind și două break-uri.

De altfel, Sorana a câștigat mai ușor punctele pe serviciul adversarei în primul game. De la 5-1 s-a ajuns la 5-3, înainte ca jucătoarea din România să închidă setul la 6-3 cu un 40-0, anunță gsp.ro.

Setul doi a avut un start nebun, cu 3 break-uri, două reușite de Cîrstea. Sorana s-a desprins ulterior la 3-1 și a menținut diferența. La 4-2 a mai făcut un break, la zero, și a servit pentru victorie. Birrell s-a lăsat greu, a salvat două mingi de meci, dar în cele din urmă a cedat și Sorana a luat game-ul, 6-2.

Cîrstea e singura româncă ajunsă în turul doi la Indian Wells. Irian Begu (32 de ani, 38 WTA) a pierdut în primul meci, cu Linda Noskova (18 ani, 54 WTA, scor 6-7 (7), 1-6, scrie gsp.ro.