Close Menu
Ziarul Dâmboviţa
  • Home
  • Actualitate
  • Social
  • Politică
  • Sport
  • Administraţie
  • Cultură
  • Târgoviște
  • ANUNŢURI
Facebook X (Twitter) Instagram
  • Home
  • Actualitate
  • Social
  • Politică
  • Sport
  • Administraţie
  • Cultură
  • Târgoviște
  • ANUNŢURI
Facebook X (Twitter) Instagram
Ziarul Dâmboviţa
E-PAPER
sâmbătă, aprilie 18
  • Home
  • Actualitate
  • Social
  • Politică
  • Sport
  • Administraţie
  • Cultură
  • Târgoviște
  • ANUNŢURI
Ziarul Dâmboviţa
Home»Politică»Nazare l-a supărat pe Cîţu
Politică

Nazare l-a supărat pe Cîţu

Mircea COTÂRŢĂBy Mircea COTÂRŢĂ09/07/2021Niciun comentariu2 Mins Read
Share Facebook Twitter Pinterest Copy Link LinkedIn Tumblr Email VKontakte Telegram
Share
Facebook Twitter Pinterest Email Copy Link

Conform unei ştiri, postată ieri, la ora 12.29, pe site-ul Realitatea.net, unul dintre cele mai obiective site-uri de actualităţi, de către Dana Bărăgan, în Guvern au loc epurări. Premierul Florin Cîţu l-a revocat, ieri, din funcţie pe ministrul Finanţelor, Alexandru Nazare. Ministrul a fost anunţat de premier în cadrul şedinţei Executivului desfăşurate la Palatul Victoria, despre faptul că a transmis la Palatul Cotroceni scrisoarea de revocare a sa din funcţie. Florin Cîţu va asigura el însuţi interimatul la Finanţe. Potrivit unor surse politice citate de Realitatea PLUS, deputatul PNL Dan Vâlceanu, un apropiat al lui Cîţu, sar afla „în cărţi” pentru a-i lua locul lui Nazare. Informaţia nu fost confirmată şi de premier. Nazare nu este singurul luat în vizor, şi asta deoarece ministrul Agriculturii, Adrian Oros, ar putea fi remaniat şi el, dar nici această informaţie nu a fost confirmată de şeful Executivului.
De mai bine de o lună există nemulţumiri legate de modul în care ministrul de Finanţe, Alexandru Nazare, îşi desfăşoară activitatea în cadrul ministerului. De altfel, miercuri a avut loc o discuţie între premierul Florin Cîţu şi liderul PNL Ludovic Orban legată de o posibilă remaniere în acest guvern.
Ar fi a doua remaniere făcută de premierul Cîţu de când actuala Coaliţie a preluat conducerea, după cea a lui Vlad Voiculescu de la conducerea Ministerului Sănătăţii.
Administraţia Prezidenţială a confirmat că cererea de revocare a lui Alexandru Nazare din funcţia de ministru al Finanţelor a ajuns la Cotroceni.
Rămâne de văzut ce decizie va lua şeful statului, dar şi ce reacţie va provoca o astfel de decizie în cadrul Coaliţiei de guvernământ.
Oficial, premierul Florin Cîţu a anunţat, joi, că a transmis preşedintelui Klaus Iohannis cererea de revocare a lui Alexandru Nazare.
„După o discuţie cu membrii coaliţiei marţi seara, în care i-am anunţat că am cerut demisia ministrului Finanţelor Publice, acesta a informat că nu doreşte să-şi dea demisia şi preferă să fie revocat. Ieri, după încă o discuţie cu membrii coaliţiei la prima oră, am transmis preşedintelui Klaus Iohannis cererea de revocare a domnului Alexandru Nazare din funcţia de ministru al Finanţelor”, a declarat Cîţu, după şedinţa de Guvern.

Nazare l-a supărat pe Cîţu
Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Telegram Copy Link
Mircea COTÂRŢĂ

Related Posts

Politică

Dispută politică privind vânzarea unor companii de stat din sectorul energetic

17/04/2026
Administraţie

Inflația anuală a urcat la 9,87% în luna martie 2026, potrivit datelor publicate de Institutul Național de Statistică

16/04/2026
Politică

Partidul Social Democrat va organiza un referendum intern decisiv privind susținerea premierului Ilie Bolojan, într-un moment tensionat pentru actuala coaliție de guvernare.

15/04/2026
Economie

Prim-viceguvernatorul Băncii Naţionale a României (BNR), Leonardo Badea, spune că aderarea României la Zona Euro ar reduce riscul derapajelor economice

13/04/2026
Administraţie

Senatul a adoptat tacit, marți, un proiect legislativ care prevede acordarea de despăgubiri materiale pentru persoanele afectate de dezastre, în termen de maximum 90 de zile de la producerea evenimentelor.

08/04/2026
Administraţie

Nu e nicio glumă ,  un tribunal din Bruxelles a obligat România să plătească 600 de milioane de euro (aproximativ 4 miliarde de lei, cu tot cu penalități) companiei Pfizer pentru dozele de vaccin anti-COVID comandate în exces și inutil de fostul Minister al Sănătății condus de USR.

06/04/2026
Add A Comment
Leave A Reply Cancel Reply

aprilie 2026
L Ma Mi J V S D
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
« mart.    
COMENTARII
    • Home
    • Actualitate
    • Social
    • Politică
    • Sport
    • Administraţie
    • Cultură
    • Târgoviște
    • ANUNŢURI

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.