
Sorana Cîrstea se luptă în aceste zile la turneul WTA 250 de la Istanbul, unde a depăşit un prim obstacol. Sorana a reuşit să treacă în primul tur de Kateryna Kozlova (130 WTA), la capătul unui meci care a durat fix 2 ore. În următoarea partidă, jucătoarea de tenis din România va da piept cu rusoaica Anastasia Potapova
(76 WTA).
Sorana Cîrstea (67 WTA) a debutat cu o victorie la turneul WTA 250 de la Istanbul. Ea a învins-o în primul tur pe Kateryna Kozlova, jucătoare de 27 de ani din Ucraina. Meciul nu a fost unul uşor şi Sorana a avut nevoie de 2 ore pentru a se impune. Ea a învins-o pe Kozlova în două seturi, scor 6-4, 7-6 (8-6).
În optimile turneului, Sorana Cîtstea va da piept cu rusoaica Anastasia Potapova, în vârstă de doar 20 de ani. Ele s-au mai întâlint o singură dată într-un meci direct. Pe 22 februarie 2019, Potapova o învingea pe Cîrstea la Budapesta în trei seturi, scor 6-4, 6-7, 7-5. Întâlnirea de la Istanbul este programată astăzi, de la ora 17:00. Calificarea în optimi i-a asigurat Soranei un cec de 3.675 dolari şi 30 de puncte WTA.
Turneul de la Istanbul este dotat cu premii totale în valoare de 235.238 dolari şi face parte din categoria WTA 250. În 2020, campioana turneului pe zgură de la Istanbul a fost Patricia Ţig (63 WTA), care în prezent este accidentată.
În acest an, pe tablou se mai află Ana Bogdan. În primul tur, Ana Bogdan sa impus în două seturi contra japonezei Hibino, scor 6-3, 6-3. În optimi Ana Bogdan va da piept cu Barbora Krejcikova (42 WTA).
Turneul de Grand Slam de la Paris se va disputa în intervalul 30 mai -13 iunie, iar România va avea 4 nume pe tablou. Pe lângă Simona Halep (3 WTA) şi Sorana Cîrstea (67 WTA), la Roland Garros vor mai participa Patricia Ţig (63 WTA) şi Irina Begu (74 WTA).
La Roland Garros, Sorana Cîrstea a obţinut cea mai bună performanţă a carierei din turneele de Grand Slam. În 2009, actuala iubită a lui Ion Ion Ţiriac ajungea până în sferturile de finală ale Grand Slam-ului de la Paris. În schimb, Simona Halep se poate lăuda cu un titlu la Roland Garros, cucerit în 2018, dar şi cu alte două finale, în 2014 şi 2017.