Close Menu
Ziarul Dâmboviţa
  • Home
  • Actualitate
  • Social
  • Politică
  • Sport
  • Administraţie
  • Cultură
  • Târgoviște
  • ANUNŢURI
Facebook X (Twitter) Instagram
  • Home
  • Actualitate
  • Social
  • Politică
  • Sport
  • Administraţie
  • Cultură
  • Târgoviște
  • ANUNŢURI
Facebook X (Twitter) Instagram
Ziarul Dâmboviţa
E-PAPER
marți, aprilie 21
  • Home
  • Actualitate
  • Social
  • Politică
  • Sport
  • Administraţie
  • Cultură
  • Târgoviște
  • ANUNŢURI
Ziarul Dâmboviţa
Home»Social»Început de lună pe verde pentru leu
Social

Început de lună pe verde pentru leu

Ziarul DambovitaBy Ziarul Dambovita04/12/2020Niciun comentariu3 Mins Read
Share Facebook Twitter Pinterest Copy Link LinkedIn Tumblr Email VKontakte Telegram
Share
Facebook Twitter Pinterest Email Copy Link

Radu GEORGESCU_
Prima şedinţă a pieţei valutare a fost calmă pentru leu. El a preluat evoluţia apreciativă manifestată la nivel regional, datorată creşterii apetitului pentru risc. După minivacanţa prilejuită de Sărbătoarea Naţională, cursul euro scăzut de la 4,8735 la 4,8721 lei, într-o şedinţă în care tranzacţiile se realizau într-un culoar îngust, 4,87 – 4,874 lei. Atrage atenţia scăderea rezervei valutare a BNR, de la 33,795 miliarde euro, în octombrie, la 33,393 miliarde euro la finalul lui noiembrie. Reducerea nu este îngrijorătoare, banca centrală dorind să majoreze lichiditatea din piaţă, motiv pentru care a redus în ultima parte a lunii trecute rezerva minimă în valută a băncilor comerciale de la 6% la 5%. Anticiparea unei redresări economice mai rapide la nivel mondial, lansarea celor două vaccinuri anti-covid dar şi măsurile de stimulare monetară şi fiscală care sunt aşteptate din partea viitoarei Administraţii Biden, au fost tot atâtea motive pentru reducerea semnificativă în dolar, care este considerată drept o „monedă refugiu”, la fel ca şi yenul sau francul elveţian. Aceasta a provocat o scădere a indexului dolarului la cel mai redus nivel din ultimii doi ani şi jumătate iar moneda europeană a crescut miercuri la 1,2043 -1,2089 dolari, valori care nu au mai fost atins din aprilie 2018. În aceste condiţii, cursul monedei americane a scăzut miercuri de la 4,0875 la 4,0443 lei. Moneda elveţiană se deprecia la 1,083 -1,087 franci/euro, iar cursul ei a coborât de la 4,5081 la 4,4931 lei. Lipsa progreselor în ceea ce priveşte acordul comercial post-Brexit a provocat scăderea lirei sterline la 1,1060 – 1,1130 euro iar a cursului de la 5,4471 la
5,3981 lei.
Preţul gramului de aur a crescut miercuri de la 237,6576 la 237,9394 lei, evoluţie determinată de creşterea unciei pe pieţele specializate până la 1.832 dolari, după ce în precedentele două zilele cotaţiile au scăzut până la 1.762 dolari. Prima şedinţă din decembrie a găsit dobânzile interbancare la valori similare cu cele de la finalul lui noiembrie. Indicele ROBOR la trei luni, în funcţie de care sunt calculate dobânzile la majoritatea creditelor în lei, a stagnat la 2,04%. La rândul său, indicele ROBOR la şase luni, folosit la calcularea ratelor la creditele ipotecare, s-a oprit la 2,10% iar cel la 12 luni la 2,13%. Monedele din regiune se apreciau faţă de euro. Media celei poloneze a fost stabilită la 4,4662 zloţi/euro, faţă de 4,4843 la sfârşitul lunii trecute, iar a celei maghiare la 356,90 forinţi/euro, faţă de 361,2 la finalul lui noiembrie. Bitcoin a crescut marţi la aproape 19.500 dolari, dar a coborât miercuri pe platformele specializate spre 18.400 dolari. La aprecierea din ultimele săptămâni a bitcoin au contribuit mai mulţi factori printre care şi lansarea, probabil la începutul anului viitor, de către o asociaţie de companii, în frunte cu Facebook, a „Diem Dollar” (fostă „Libra”), o criptomonedă care va fi bazată pe dolar.

Început de lună pe verde pentru leu
Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Telegram Copy Link
Ziarul Dambovita

Related Posts

Social

Te invităm la atelierele creative organizate la bibliotecă, unde vei descoperi bucuria lucrului realizat cu propriile mâini, într-o atmosferă relaxantă și plină de inspirație

21/04/2026
Administraţie

Complexul Naţional Muzeal „Curtea Domnească” Târgovişte a trecut la programul de vară.

21/04/2026
Religie

Parohia „Sfântul Voievod Neagoe Basarab” din Târgoviște, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, a desfășurat o acțiune filantropică dedicată persoanelor aflate în situații vulnerabile

21/04/2026
Social

În perioada 21 aprilie (ora 9:00) – 22 aprilie (ora 9:00), vremea va deveni rece în nordul, centrul, estul și sud-estul țării.

21/04/2026
Administraţie

Coiful de la Coțofenești și cele două brățări dacice vor fi prezentate astăzi la Muzeul Național de Istorie, eveniment destinat exclusiv reprezentanților mass-media. Ulterior, de mâine, piesele vor fi expuse publicului.

21/04/2026
Social

Doi urși semnalați în satul Burduca, comuna Dragodana

21/04/2026
Add A Comment
Leave A Reply Cancel Reply

aprilie 2026
L Ma Mi J V S D
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
« mart.    
COMENTARII
    • Home
    • Actualitate
    • Social
    • Politică
    • Sport
    • Administraţie
    • Cultură
    • Târgoviște
    • ANUNŢURI

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.