O NOUĂ RUNDĂ SPECTACULOASĂ ÎN LIGA A III A

Cel mai important meci al rundei cu numărul 18 a avut loc la Recea, acolo unde ocupanta primului loc din seria a V-a a primit vizita colegei de judeţ, CS Minaur, ultima clasată pe podium. Meciul a avut o importanţă capitală pentru ambele echipe în condiţiile în care un eşec al gazdelor ar fi dus la schimbarea liderului, după ce AFK Csikszereda a reuşit să se impună vineri cu 5-0 în meciul cu CSM Avântul Reghin, iar Minaur ar fi ajuns la un punct de primele două clasate.
Echipa din Recea s-a dovedit a fi mai motivată, astfel că după prima repriză tabela a arătat 2-0. Lemac a fost cel care a deschis scorul, după o gafă a lui Roşca, iar portarul Bota a transformat un penalty pentru echipa antrenată de Romulus Buia. După pauză, echipa din Recea a mai punctat de două ori, mai întâi prin Micaş, cu un şut de excepţie de la 25 de metri şi apoi prin Kereki, cu un şut din interiorul careului.
„A fost un meci frumos, un meci pe care l-am dominat practic de la un capăt la altul, păcat că am pierdut câţiva jucători pentru meciurile viitoare, fiindcă s-au accidentat sau au luat cartonaşe galbene. Acesta este fotbalul mergem înainte, felicit echipa şi ne gândim serios la promovare”, a declarat Romulus Buia, antrenorul gazdelor.
„A fost un meci greu, cu o echipa care se afla pe primul loc. A fost un meci ruşinos pentru noi, pe care dorim să-l uităm cât mai repede. În rest, meciul a fost unul bărbătesc de ambele părţi. Felicit echipa din Recea pentru dăruinţa de care au dat dovadă”, a declarat Dorin Toma, antrenorul celor de la Minaur.
Derby-ul seriei a lV-a are loc vineri, iar al seriei l sâmbătă
Situaţia s-a complicat în seria a patra, acolo unde Şoimii Lipova a remizat la Deva. Arădenii mai au doar patru avans, fiind urmaţi de trei echipe aflate la egalitate de puncte. CSM Şcolar a urcat pe locul secund la golaveraj, urmată de Metalurgistul Cugir şi ACS Dumbrăviţa.
Ultima va primi vineri vizita echipei din Lipova, într-un meci care poate relansa lupta pentru promovare.
În primele trei serii, ocupantele primelor două locuri au rămas neschimbate şi după runda din weekendul care a trecut. Dacă Turris-Oltul are un avantaj de şase puncte în fruntea seriei a treia, în schimb, în seria a doua, Fotbal Club Rapid mai are doar trei puncte în faţa Afumaţiului, după ce ilfovenii au învins în ultimul minut pe Sportul Chiscani.
În seria l, distanţa dintre primele două clasate este de cinci puncte, însă liderul SCM Gloria Buzău va primi vizita următoarei clasate SC Oţelul Galaţi, chiar în etapa următoare. Meciul se va disputa sâmbătă, pe stadionul Gloria, cu începere de la ora 15:00.