ÎN SFÂRȘIT, VICTORIE. Academica Clinceni – Chindia Târgoviște 0-3 (0-2)

Au marcat: Florea ’29, Şerban ’33 şi Passaglia ‘90+1.

Academica Clinceni: Ureche – Ştefan, Tsvetkov (Obedeanu ’81), C. Ion – Florică (Vlăsceanu ’60), Vrdoljak, Gogov (Oprea ’81), Rufati – R. Ion, Dumitrache (Jerdea ’60), Alghoul (Massaro ’73).

Chindia: Căbuz – Butean, Piţian, Celea, C. Dinu (Căpuşă ’76) – A. Şerban, Passaglia, Iacob, Popadiuc (Corbu ’87) – Chunchukov (Dulca ’70), Florea (Chamed ’87).

Antrenor: Emil Săndoi.

Cartonaşe galbene: Ştefan ’75, C. Ion ’86 / Florea ‘36

Arbitri: Vlad Baban – Adrian Popescu, Romică Bîrdeş – Sergiu Mavriche

Observator: Laszlo Sajtos.

Chindia Târgoviște s-a impus în fața Academicii Clinceni în partida din etapa a patra din play-out-ul Ligii 1 cu scorul de 3-0. În urma acestui rezultat, Chindia Târgoviște urcă pe locul șase în clasamentul din play-out-ul Ligii 1, astfel că scapă de pe locurile de baraj cel puțin pentru moment.

Echipa lui Emil Săndoi a dominat pe tot parcursul jocului, însă nici cei de la Academica Clinceni nu au dus lipsă de ocazii importante de gol.

Chindia putea deschide scorul încă din primele minute, atunci când Florea a trimis periculos cu capul peste Ureche, însă portarul ilfovenilor a reușit să rețină. Câteva minute mai târziu, Passaglia a șutat din prima de la marginea careului, însă peste poartă.

Daniel Florea a avut o ocazie importantă în minutul 12 când a pătruns în careu și a șutat la poartă, dar pe direcția lui Ureche.

Ilfovenii au replicat prin ocazia lui Alghoul din minutul 13. Acesta a trimis periculos cu capul, dar Căbuz a avut o paradă de excepție și a respins balonul în afara terenului.

Prima reușită a Chindiei a venit în minutul 29, când Daniel Florea a marcat cu o execuție superbă din lovitură liberă. Patru minute mai târziu, avantajul echipei lui Săndoi s-a dublat după reușita lui Dragoș Șerban.

La începutul reprizei secunde, Chunchukov a fost aproape să marcheze, însă Rufati a scos balonul de pe linia porții, iar scorul a rămas neschimbat.

Ilfovenii au mai avut o ocazie importantă în minutul 54 când Ștefan a șutat din careu, însă Căbuz a reușit să respingă în lateral.

Chindia a avut și un gol anulat în minutul 59, când Florea a trimis din nou în poarta lui Ureche, dar reușita nu a fost validată pentru că atacantul a fost surprins în ofsaid.

Târgoviștenii au mai înscris o dată până la finalul meciului, în prelungiri, prin Juan Pablo Passaglia care a ajuns la un balon respins în careu, a șutat și a marcat în poarta lui Ureche.