CHINDIA, UN NOU EGAL PE TEREN PROPRIU. Chindia Târgoviște – FC Botoșani 1-1 (1-0)

Stadion: Ilie Oană (Ploiești)

Au marcat: Sila (min.13) – Mateus Jr (min. 53)

Chindia: D. Moldovan – Butean, Piţian, P. Iacob, Căpuşă – Sila (Cherchez ’85), M. Dulca, Passaglia, M. Şerban (Jipa ’65) – D. Popa (Cantave ’75), D. Florea (Ciunciukov ’75).

Antrenor Emil Săndoi;

FC Botoşani:  Pap – Braun, Dican, Dawa, Ţigănaşu – E. Florescu, E. Papa, Tîrcoveanu (Patache ’73) – Mailat (Dragu ’90), M. Roman, Mateus Santos (Lupeta ’83).

Antrenor Marius Croitoru.

Cartonaşe galbene: D. Florea ’50 / Mateus Santos ’30, Florescu ’45+1, Târcoveanu ’55, Braun ’59.

Arbitri: Bogdan Dumitrache – Radu Ghinguleac, Vlad Bârleanu – Florin Andrei;

Observatori: Alexandru Deaconu, Viorel Ilinca.

1-0, min. 13: Sila, care a evoluat în tur la FC Botoşani, a primit o pasă de la Florea, în interiorul careului mare, a preluat balonul şi a înscris cu un şut din colţul drept al careului mic;

1-1, min. 53: Mateus Junior a egalat cu un şut de la şapte metri, după o pasă foarte bună a lui Târcoveanu.

FC Botoșani a obținut ce și-a propus din deplasarea cu Chindia Târgoviște, în etapa a 27-a. S-a terminat 1-1 și e greu de crezut că moldovenii mai pot rata play-off-ul. Partida a început cu o fază controversată în minutul 9, la care târgoviștenii au cerut penalty, însă arbitrul Bogdan Dumitrache nu a acordat.

Mihai Roman 2 a avut prima șansă a echipei lui Marius Croitoru, dar nu a nimerit poarta. În repriza secundă, Mateus a egalat din pasa perfectă a lui Tîrcoveanu. Până la final, moldovenii au mai avut un gol anulat pe motiv de offside, iar Chindia – Botoșani s-a terminat 1-1.

Previne incendiile, viața are prioritate!

ISU Dâmbovița face apel la responsabilitate. Iată ce trebuie...