Chindia Târgoviște – Dinamo București 0-2 (0-0)

Căbuz – Căpuşă, Piţian, Iacob, Butean – A. Şerban (Jipa ’84), Passaglia, Popadiuc, Roumpoulakou (Dinu ’46) – Sila (Cherchez ’84) – Chunchucov (Chamed ’74).

Antrenor: Emil Săndoi.

Dinamo: Eşanu – Radu (Moura ’40), Carp, Aloe, Grădinaru – Filip (Grigore ’90), Pierret, Rodriguez (Ivanov ’46), Bani – Morar (Mihaiu ’77), Irobiso.

Antrenor: Dusan Uhrin.

Cartonaşe galbene: Iacob ’37, Passaglia ’79 / Pierret ’53, Morar ‘67

Arbitri: Andrei Chivulete – Florin Neacşu, Andrei Constantinescu – Sebastian Colţescu

Observatori: Sorin Boca, Ion Căţoi.

Dinamo a obținut 3 puncte vitale în deplasarea cu Chindia Târgoviște, din etapa a treia a play-out-ului. „Câinii” au rupt blestemul, s-au impus cu 2-0 și au obținut prima victorie pe teren străin din acest sezon. Târgoviștenii au fost la conducerea primei reprize, când au ratat trei ocazii mari, în timp ce la cealaltă poartă, Steliano Filip s-a făcut de râs, după ce a ratat singur cu portarul.

Repriza a doua a fost mult mai animată și a început cu o ratate uriașă a Chindiei, când Eșanu a scos miraculos. Apoi dinamoviștii au cerut un penalty la un henț al lui Căpușă pe linia careului, însă arbitrii nu au văzut.

Trupa lui Emil Săndoi a irosit apoi două șanse, ambele prin Șerban. După mai bine de o oră de joc, în minutul 66, dinamoviștii au apăsat accelerația, iar șutul lui Pierret a fost respins de portar.

Peste câteva secunde, Vlad Morar a deschis scorul după o acțiune superbă, în care a driblat 3 jucători. Sila a avut și el o oportunitate, iar apoi a venit golul al doilea al dinamoviștilor.

L-a reușit Irobiso, care a pus latul la centrarea lui Steliano Filip, iar Chindia – Dinamo s-a terminat 0-2. A fost prima victorie a „câinilor” în deplasare, în acest sezon.

Previne incendiile, viața are prioritate!

ISU Dâmbovița face apel la responsabilitate. Iată ce trebuie...