CUM S-AU DESCURCAT TINERII CHINDIEI

Liga 1 s-a reluat week-end-ul precedent, iar cel mai interesant meci al rundei a fost duelul dintre campioana CFR şi FCSB, încheiat cu victoria clujenilor cu scorul de 1-0. În această partidă au evoluat opt jucători U21, trei pentru CFR Cluj, Itu, Costache şi Petrila şi cinci pentru FCSB, Oaidă, Moruţan, Man, Florinel Coman şi Olaru.
În etapa cu numărul 23, doi jucători eligibili reguli implementate de FRF şi-au trecut numele pe lista marcatorilor, Adrian Şut de la Academica Clinceni şi Ricardo Grigore de la Dinamo. Mijlocaşul ilfovenilor a marcat pentru a treia oară în acest sezon, în timp ce pentru Grigore reuşita din partida cu Astra este a doua a sezonului.
În total, în această etapă au evoluat 37 de jucători U21, 31 fiind titulari şi 18 integralişti.
Universitatea Craiova -Gaz Metan 3-1
Au marcat: Cicâldău (7, 26), Cosic (62) / M. Constantin (37 –
pen.)
Craiova: Mihăilă (integralist), Niţu (titular, 60 de minute) Gaz Metan: Velisar (integralist), Drăghici (titular, 45 de minute)
Academica – FC Voluntari 1-2
Au marcat: Şut (8) / Simonovski (13), Căpăţînă (56 – pen.) Academica: Şut (integralist), Merloi (integralist), R. Ion (din minutul 46)

Voluntari: Paşcanu (integralist), Măţan (integralist)
Hermannstadt – Sepsi 2-2
Au marcat: Debelju (66, 84) / Safranko (13, 68) Hermannstadt: Opruţ (integralist), Vodă (titular, 20 de minute) Sepsi: Csiszer (integralist), Ştefănescu (titular, 72 de minute)
Dinamo – Astra 2-0
Au marcat: Perovic (65 – pen.), R. Grigore (73)
Dinamo: R. Grigore (integralist), Mihaiu (titular, 90+2 de minute), R. Moldoveanu (din minutul
90+2)
Astra: Dima (integralist), Simion (titular, 66 de minute)
Chindia – FC Botoşani 0-1
A marcat: Dugandzic (90) Chindia: Şerban (titular, 38 de minute), A. loniţă (integralist) Botoşani: Haruţ (integralist), Chindriş (integralist), Cîmpanu (din minutul 89)
CFR – FCSB 1-0
A marcat: Vinicius (79) CFR: Itu (titular, 60 de minute), Costache (titular, 84 de minute), Petrila (din minutul 84) FCSB: Oaidă (integralist), Moruţan (integralist), Man (integralist), Fl. Coman (titular, 85 de minute), Olaru (din minutul 46)
Politehnica Iaşi – Viitorul 1-2
Au marcat: Omoh (2) / Zoua (80), lancu (85)
Poli laşi: Şerban (integralist),

Horşia (titular, 88 de minute), Al. Zaharia (din minutul 88) Viitorul: Ghiţă (integralist), Boboc (titular, 68 de minute), Ciobanu (integralist)
Tabloul complet al prezenţei jucătorilor U21 în etapa a 23-a Ligii 1, ediţia 2019-2020
Portar: –
Fundaşi: Velisar (Gaz Metan), Paşcanu (Voluntari), Opruţ (Hermannstadt), R. Grigore (Dinamo), Dima (Astra), loniţă (Chindia), Haruţ (Botoşani), Chindriş (Botoşani), Ghiţă (Viitorul), Boboc (Viitorul) Mijlocaşi: Mihăilă (Craiova), Niţu (Craiova), Drăghici (Gaz Metan), Şut (Academica), Merloi (Academica), R. lon (Academica), Măţan (Voluntari), Vodă (Hermannstadt), Csiszer (Sepsi), Mihaiu (Dinamo), Simion

(Astra), Şerban (Chindia), Cîmpanu (Botoşani), Itu (CFR), Costache (CFR), Petrila (cFr),
Oaidă (FCSB), Moruţan (FCSB), Olaru (FCSB), S. Şerban (Poli laşi), Horşia (Poli laşi), Ciobanu
(Viitorul)
Atacanţi: Ştefănescu (Sepsi), Moldoveanu (Dinamo), Man (FCSB), Coman (FCSB), Al. Zaharia (Poli laşi)

ECHIPA ETAPEI A 23-A ÎN LIGA I

PORTAR Valentin Cojocaru (FC Voluntari / 24 de ani / un joc) – A debutat cu brio în tricoul ilfovenilor. A apărat şi un penalty, dovedind şi de această dată că este unul dintre cei mai buni din campionat la acest capitol. FUNDAŞI Radoslav Dimitrov (Sepsi OSK / 31 de […]