CHINDIA, UN PAS MARE PENTRU MENŢINEREA ÎN LIGA I CHINDIA TÂRGOVIŞTE – DACIA MIOVENI 2-0 (0-0)

Stadion: llie Oană (Ploieşti). Fără Spectatori
Au marcat: Ov. Bic (min.14), Ivancic (min.74)
CHINDIA: Aioani – Martac, Benga, Dinu, Dumitraşcu – Raţă, Bic – Neguţ, Yameogo, Şerban – Berisha
REZERVE: Moldovan, Mihai, Ivancic, Negrea, Florea, Piftor, loniţă, Atanase, Barbu
ANTRENOR: Emil Săndoi MIOVENI: Croitoru – Alexe, Gherghe, Burnea, Dean – Anghelina, Şerban – lşfan, Herghelegiu, Rădescu – Balint REZERVE:Sima, Ghiţă, Albăstroiu, Traşcu, Costin, Stoica, Massaro, Coşere-anu, Măzărache
ANTRENOR: Claudiu Niculescu
Final de meci: Chindia a învins-o pe CS Mioveni, scor 2-0 min. 74: GOL CHINDIA! Ivancic reia cu capul în plasă centrarea lui Martac min. 73: Massaro scapă singur cu Aioani în partea dreaptă. Italianul se pierde însă şi pasează la portar
min. 60: Chindia iroseşte încă o oportunitate de a se desprinde. Florea îl angajează excelent pe Yameogo, care continuă pentru Berisha. Vârful trupei lui Emil Săndoi, aflat într-o poziţie ideală, nici măcar nu reuşeşte să lovească mingea, luftând
min. 55: Fază bună creată de Mioveni. Massaro, ajuns la 16 metri, îl intinde pe Aioani, sigur pe intervenţie totuşi min. 47: Ocazie mare pentru Chindia! Naiv, Gherghe pierde mingea care ajunge la Yameogo. Acesta trage plasat la colţul lung, insuficient însă pentru a-l învinge pe Croitoru
min. 46: Start în repriza a doua! Pauză pe „Ilie Oană”: Chindia o conduce pe Mioveni cu scorul de 1-0 min. 45: Până la pauză, echipa din Târgovişte a mai trecut o dată pe lângă gol. Ivancic a luat o acţiune pe cont propriu în partea dreaptă, dar a tras mult peste, cu interiorul
min. 44: Yameogo nu reuşeşte să trimită spre poartă cornerul executat de Chindia din stângă
Ritmul confruntării a scăzut în partea a doua a primului act
min. 25: Andrei Şerban şutează puternic din lateral. Balonul se duce pe lângă bara din dreapta a lui Croitoru min. 21: Acelaşi Yameogo îl pune în pericol pe Flavius Croitoru, goalkeeper-ul argeşenilor, care reţine şutul din marginea careului expediat de fotbalistul din Burkina Faso
min. 15: Dâmboviţenii îi prind din nou descoperiţi pe oaspeţi, însă Yameogo şi Şerban nu profită de slăbiciunile apărării celor de la Mioveni
min. 14: GOL CHINDIA! Ovidiu Bic
deschide scorul din centrarea lui Yameogo. Trupa lui Niculescu a pierdut mingea iniţial în propria jumătate Începutul de partidă este echilibrat, fără ocazii notabile
min. 1: A început meciul de la Ploieşti!
Chindia a dominat autoritar prima repriză, când Mioveni a acuzat din plin diferenţa dintre dintre cele două ligi ale României. Bic a deschis scorul în minutul 14, profitând de o gafă a defensivei adverse. Yameogo a fost şi el aproape de gol în minutul 21, însă portarul Flavius Croitoru s-a opus.
Echipa pregătită de Claudiu Niculescu a mai avut emoţii în primul act la şuturile expediate de Ivancic şi Andrei Şerban.
Actul secund a început respectând acelaşi scenariu. Yameogo, unul dintre cei mai activi fotbalişti de pe teren, i-a „furat” mingea lui Gherghe şi a plasat-o la colţul lung. Croitoru, bine poziţionat, a reuşit să respingă în lateral.
Mioveni a fost pentru prima oară aproape de gol în minutul 55. Massaro, din 16 metri, nu a tras suficient de bine pentru a-l învinge pe Aioani. Câteva secvenţe mai târziu, Berisha a primit o pasă excelentă de la Yameogo. Aflat într-o poziţie ideală, vârful dâmboviţenilor a luftat nepermis.
Unii ratează, alţii înscriu: concluzia minutelor 73-74 din meci. Italianul Massaro s-a pierdut în faţa lui Aioani din câţiva metri, pentru ca un minut mai târziu Ivancic să dubleze avantajul Chindiei, din centrarea lui Martac.
Pe final, CS Mioveni a forţat în zadar revenirea. Echipa lui Emil Săndoi a devenit mare favorită să continue în Liga 1 şi după jocul retur de săptămâna viitoare.

Emil Săndoi: Trebuie să rămânem concentraţi!

Emil Săndoi, tehnicianul Chindiei Târgovişte, a comentat succesul echipei sale, 2-0 cu CS Mioveni, din prima manşă a barajului pentru promovare în Liga 1.„În niciun caz nu vom face greşeala să credem că suntem câştigătorii acestui baraj înainte de retur. Şi noi aveam nişte probleme pentru această partidă, nu numai […]