CHINDIA, PRIMELE PUNCTE PIERDUTE ÎN PLAY-OUT. Chindia Târgovişte – Astra Giurgiu 0-0

Stadion: Municipal (Buzău). Fără spectatori Chindia: Aioani – Căpuşă, lacob, Celea, C. Dinu -Neguţ (Yameogo 74), Raţă, Dulca, Dumitraşcu – D. Popa (Kocici ’90+1), Florea (Berisha 74). Antrenor: Emil Săndoi
Astra Giurgiu: Lazar – Hugo Sousa (Raspopovici 17), Graovac, Găman, David Bruno – Canadija (Krpici ’83), Crepulja, G. Şerban (Balaure ’15) -Merloi (Stahl ’63), V. Gheorghe, Wutrich (Boe Kane ’64).
Antrenor: Eugen Neagoe.
Eugen Neagoe nu s-a aflat pe banca oaspeţilor, el fiind suspendat.
Cartonaşe galbene: Neguţ ‘9, Celea ’35 / Graovac ’26, V. Gheorghe ’48.
Arbitri: Marian Barbu – Octavian Şovre, Mircea
Grigoriu – Cătălin Popa;
Observator de arbitri: Marian Salomir.
Chindia şi Astra au remizat, scor 0-0, în etapa a cincea din play-out-ul Ligii 1. Giurgiuvenii au avut o şansă imensă, în timp ce echipa lui Săndoi a avut o bară pe final.
Meciul a început cu o fază la care Chindia a cerut penalty, în minutul 9, dar Neguţ a primit cartonaş galben. Astra a irosit cea mai mare ocazie a meciului prin Vali Gheorghe, care a rămas singur cu poarta goală, dar a alunecat, iar portarul a intervenit.
Giurgiuvenii au mai ratat apoi prin Balaure şi Vali Gheorghe, însă portarul a fost la post de fiecare dată. Pe final, Dumitraşcu şi Yameogo nu l-au putut încinge pe Lazar.
Trupa lui Săndoi aproape de gol în minutul 86, când şutul lui Dumitraşcu a fost deviat în bară, iar în prelungiri, lovitura liberă a lui Vali Gheorghe a fost prea slabă.
Chindia – Astra s-a încheiat 0-0, iar trupa lui Săndoi a bifat 4 meciuri fără să primească gol, în timp ce Astra nu mai câştigă tot de 4 meciuri.