Direcţia de Sănătate Publică Dambovita marchează la data de 1 octombrie 2019, Ziua Europeană Anti-Depresie şi organizează Campania cu sloganul: „Împreună împotriva depresiei!”
Tema campaniei din anul acesta a Zilei Europene Anti- Depresie este: „Conştientizarea şi managementul depresiei”.
Campania are ca scop informarea şi conştienti-zareamedicilor de familie privind problematica depresiei şi metodele de management alede-presiei;populaţiei generale şi, în special a gravidelor şi lăuzelor asupra recunoaşterii semnelor şi simptomelor specifice depresiei postnatale şi a posibilităţilor de tratament.Ziua Europeană Anti-Depresie este marcată în fiecare an, la data de 1 octombrie 2019, fiind o iniţiativă a Asociaţiei Europene pentru Combaterea Depresiei – European Depression Association – EDA.Având în vedere faptul că depresia reprezintă o problemă de sănătate publică prevalentă în multe din statele membre ale UE, afectând peste 50 de milioane de europeni, iar în România, peste 5% din populaţie suferă de depresie, conform OMS, obiectivele campaniei sunt:
– informarea populaţiei generale cu privire la semnele şi simptomele depresiei, a cauzelor şi consecinţelor acesteia şi a mijloacelor de prevenire şi tratament;
– informarea gravidelor şi lăuzelor cu privire la semnele şi simptomele depresiei post-par-tum;
conştientizarea şi promovarea unei mai bune înţelegeri a impactului pe care îl are depresia asupra vieţii oamenilor;
– importanţa aplicării screen-ing-ului depresiei în cabinetele medicilor de familie.
Depresia este o boală care se tratează, de aceea este esenţial ca întreaga populaţie să conştientizeze importanţa recunoaşterii timpurii a semnelor şi simptomelor depresiei, ştiut fiind faptul că o mulţime de cazuri rămân nediagnosticate, fie ca urmare a nerecunoaşterii simptomatologiei depresiei, fie din cauza stigmatului pe care îl poartă orice tulburare psihică.
Ziua Europeană Anti-Depresie
Date:


