Volumul exporturilor agenților economici dâmbovițeni a scăzut cu 6,3%

Date:

Potrivit datelor preliminare și estimărilor INS, în perioada 1.I-31.X.2024, în judeţul Dâmboviţa exporturile FOB au însumat 1079,619 milioane de euro, iar importurile CIF au însumat 1074,260 milioane de  euro.

Comparativ cu perioada similară din 2023, exporturile au scăzut cu  6,3%, în timp ce importurile au crescut cu 10,8%.

Excedentul balanţei comerciale (FOB /CIF) a fost  de numai 5,359 milioane  euro, față de 182,565 milioane  euro în perioada 1.I-31.X.2023.

Volumul cel mai mare al exporturilor a fost atins în septembrie, cu peste 120 de milioane de euro și în luna octombrie, când volumul produselor livrate peste hotare s-a apropiat de 130 de milioane de euro. În februarie, mai și august, importurile au fost mai mari decât exporturile, cea mai mare diferență la balanța comercială, de -8,711 milioane de euro, fiind înregistrată în luna mai.

În perioada analizată, ponderi importante în structura exporturilor şi importurilor sunt deţinute de grupele de produse: metale comune şi articole din acestea (41,7% la export şi 33,7% la import) şi maşini, aparate şi echipamente electrice (33,5% la export şi 24,6% la import).

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Popular

Știri
Dâmbovița

Atenție, nou val de fraude financiare online

Autoritățile atrag atenția asupra unei campanii de fraudă online...

 Transport ilegal de material lemnos, descoperit de polițiști în Braniștea

Polițiștii din cadrul Poliției Orașului Titu au identificat un...

 AJF Dâmbovița dă startul înscrierilor pentru un nou curs de formare arbitri

„Intră în joc!”  Asociația Județeană de Fotbal Dâmbovița a anunțat...

 Chindia Târgoviște joacă  acasă!Meci cu ARO Muscelul Câmpulung Muscel, intrare liberă pentru suporteri

Vești excelente pentru iubitorii fotbalului din Târgoviște! Chindia Târgoviște...