Polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Dâmbovița au desfășurat o razie pe întregul județ, cu scopul prevenirii și combaterii infracționalității, menținerii ordinii publice și creșterii siguranței rutiere.
În decursul a 8 ore, au fost aplicate 262 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de peste 98.000 de lei. Cele mai multe, 211 sancțiuni, au vizat nerespectarea regulilor de circulație rutieră, iar 48 au fost pentru abateri prevăzute de Legea nr. 61/1991.
Pe parcursul acțiunii, polițiștii au:reținut 6 permise de conducere; retras 25 de certificate de înmatriculare.
Cazuri semnificative surprinse de polițiști:
Voia: un bărbat de 34 de ani, din comuna Crângurile, a fost prins conducând fără permis. Polițiștii au întocmit dosar penal pentru conducere fără permis.
Găești: un șofer de 31 de ani, din comuna Ludești, a fost depistat sub influența alcoolului (0,50 mg/l alcool pur în aerul expirat). Acesta a fost condus la spital pentru recoltarea probelor biologice, fiind întocmit dosar penal pentru conducere sub influența alcoolului.
Pe parcursul raziei, au mai fost depistați 5 bărbați, cu vârste între 18 și 43 de ani, care conduceau vehicule neînmatriculate, fiind întocmite dosare penale pentru punere în circulație sau conducere de vehicul neînmatriculat.
Polițiștii reamintesc că astfel de acțiuni urmăresc protecția cetățenilor și siguranța rutieră și recomandă respectarea strictă a legislației în vigoare.


