O nouă serie de voluntari înscriși în programul „Salvator din pasiune” 

Date:

Acestia au susținut examenul de absolvire a cursului de prim-ajutor pe bază pentru volunari, organizat în perioada 20.03-03.04.2022 la Centrul de Formare și Pregătire în Descarcerare și Asistență Medicală de Urgență din cadrul ISU „Basarab I” Dâmbovița. 
Cei 12 voluntari vor urma să parcurgă multe alte ore de studiu în cadrul cursurilor de prim ajutor calificat, descarcerare și operațiuni de salvare, după absolvirea cărora vor putea interveni, alături de echipajele de pompieri, pentru gestionarea situațiilor de urgență.
Prin intermediul voluntarilor se creează o punte de legătura între cetățeni și serviciile profesioniste pentru situații de urgență, aceștia fiind primii care pot interveni într-o situație înainte de sosirea echipajelor specializate.
Spuse sub diverse forme și privite din diferite perspective, toate argumentele voluntarilor absolvenți astăzi converg către același scop: dorința de a-și ajuta semenii.
Îi felicităm, le dorim mult succes, îi susținem și suntem convinși că implicarea și pregătirea lor vor aduce beneficii importante pentru cei din jur și societate în ansamblul ei, contribuind în mod activ la consolidarea gradului de reziliență la nivelul comunității.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Popular

Știri
Dâmbovița

Atenție, nou val de fraude financiare online

Autoritățile atrag atenția asupra unei campanii de fraudă online...

 Transport ilegal de material lemnos, descoperit de polițiști în Braniștea

Polițiștii din cadrul Poliției Orașului Titu au identificat un...

 AJF Dâmbovița dă startul înscrierilor pentru un nou curs de formare arbitri

„Intră în joc!”  Asociația Județeană de Fotbal Dâmbovița a anunțat...

 Chindia Târgoviște joacă  acasă!Meci cu ARO Muscelul Câmpulung Muscel, intrare liberă pentru suporteri

Vești excelente pentru iubitorii fotbalului din Târgoviște! Chindia Târgoviște...