Programul Educație și Ocupare beneficiază de o alocare totală de 4.342.112.755 euro și urmărește valorificarea potențialului uman, prin creșterea relevanței sistemelor de educație și formare pentru piața muncii.
Prin cele 9 priorități de investiții ale programului se așteaptă următoarele rezultate majore pe piața muncii și la nivelul sistemului de educație și formare:
• 165.000 persoane aflate în căutarea unui loc de muncă beneficiare de servicii de ocupare;
• 279.263 tineri sub 30 ani sprijiniți;
• 5.990 locuri de muncă nou create pentru tineri;
• 38.667 persoane inactive, șomeri, șomeri de lungă durată, persoane cu dizabilități, persoane din comunități marginalizate și alte categorii dezavantajate pe piața muncii sprijiniți în vederea activării/ocupării;
• 6.877 locuri de muncă nou create prin măsurile de antreprenoriat;
• 450 unități de învățământ care își îmbunătățesc situația prin diminuarea riscului de abandon școlar;
• 73.394 elevi și studenți (ISCED 1–8)/ post-doctoranzi sprijiniți prin măsurile de creștere a calității procesului de formare;
• 9.654 participanți la mobilități ERASMUS+ care finalizează cu succes programul de mobilitate;
• 127.785 participanți din sistemul VET („învățământ profesional și tehnic”) care obțin o calificare;
• 360 standarde ocupaționale/ calificări profesionale validate/aprobate pentru utilizare;
• 232.784 participanți implicați în programe de formare continuă a adulților (certificare /calificare/schimb de bune practici/ instruiri).


