
Stadion: Ilie Oană (Ploiești)
A marcat: Esteban Orzoco (min. 87)
Chindia: Căbuz – Căpuşă, Celea (Boldor ’46), Orzoco, Dumitraşcu (Chamed ’60)- Vorobjovas (Ndom ’86), Akhmanov (Cooper ’71)- Neguţ, Popadiuc, Şerban (A. Ioniţă ’59) – D. Popa.
Antrenor: Anton Petrea.
CS Mioveni: I. Popescu – Oancea (Cosereanu ’60), I. Balaur, Scarlatache, Trif – Ene (Antal ’89)- Rădescu, V. Pop, Lixandru (Toma ’60), Burlacu (Blanaru ’60) – Krasniqi (Kabananga 81).
Antrenor: Flavius Soican.
Cartonaşe galbene: Popa ’63, Vorobjovas ’75 / Oancea ’49, Trif ’66, Ene ’78, Pop ’86
Arbitri: Marian Barbu – Vladimir Urzică, Imre Bucsi – Adrian Cojocaru
Camera VAR: Horaţiu Feşnic, Valentin Avram
Observator: Sorin Boca.
Min 90: Final de meci!
Min 88: GOOOOLLL! Esteban Orozco deschide scorul cu o lovitură de cap perfect plasată
Min 83: Daniel Popa trage pe lângă poartă din interiorul careului, după o cursă spectaculoasă a lui Neguț
Min. 59: Schimbări la Mioveni. Ies Burlacu, Lixandru și Oancea, intră Blănaru, Toma și Coșereanu.
Min. 58: Chindia face primele schimbări. Ies Șerban și Dumitrașcu, intră Chamed și Ioniță.
Min. 46: S-a reluat partida! Schimbare la Chindia: iese Celea, intră Boldor.
Min. 45+3: Pauză la Ploiești!
INFO: Primă repriză anostă pe Ilie Oană, ocaziile au lipsit cu desăvârșire
Min. 30: Toni Petrea primește cartonașul galben după ce a protestat la deciziile arbitrului
Min. 1: A început partida!
Chindia Târgoviște și CS Mioveni s-au înfruntat duminică la Ploiești, în etapa a 14-a a Ligii 1, în direct la Digi Sport 1, meci tranșat pe final de dâmbovițeni, scor 1-0.
Fotbaliștii lui Anton Petrea (47 de ani) au încercat să marcheze repede, pentru a-și face mai ușor meciul, dar nici Neguț și nici Daniel Popa nu au fost inspirați în fața porții lui Iustin Popescu. De partea cealaltă, elevii lui Flavius Stoican (45 de ani) au preferat să fie mai întâi atenți la apărare și mai apoi să încerce acțiuni pe contraatac. La pauză scorul a fost la fel ca la început, 0-0.
În partea a doua, argeșenii și-au trecut în cont cea mai mare ratare. Fostul jucător al celor de la FCSB Andrei Burlacu (25 de ani) a fost aproape de gol, dar mingea trimisă de el a lovit bara porții lui Căbuz.
Ambii antrenori au schimbat pe final de meci, dar câștigător a ieșit Petrea. După încă o nouă fază irosită de Popa, golul a venit în minutul 87, când Esteban a reluat imparabil, cu capul, din interiorul careului, în stânga lui Popescu.
În prelungiri, Stoican a forțat cu Antal, dar nu s-a mai întâmplat nimic.
Chindia s-a impus cu 1-0 și a ajuns la al treilea succes la rând în Liga 1 și la al patrulea în toate competițiile de când echipa este pregătită de Toni Petrea. În plus, dâmbovițenii, care au și un meci amânat, au ajuns la 12 puncte, cu cinci peste ”lanterna” Mioveni.


