AFIR face consultare publică pentru Ghidul solicitantului privind achizițiile de echipamente pentru irigații

Date:

 Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) a lansat  pentru consultare publică Ghidul solicitantului pentru achizițiile simple de echipamente pentru irigații, finanțate prin submăsura 4.1 din Programul Național de Dezvoltare Rurală (PNDR) 2014-2020.

Perioada de consultare este de 10 zile calendaristice, începând de astăzi și până pe 25 noiembrie 2024, iar toate persoanele și organizațiile interesate pot trimite propuneri sau observații prin e-mail la adresa consultare@afir.info.

Submăsura 4.1.1 oferă finanțări nerambursabile pentru investiții în echipamente de irigații, cu o intensitate a sprijinului de până la 50% din cheltuielile eligibile, fără a depăși 200.000 EUR per beneficiar. De asemenea, rata sprijinului poate fi majorată cu până la 20%, ajungând la o valoare maximă de 90% în anumite condiții.

Versiunea consultativă a Ghidului solicitantului poate fi consultată pe site-ul oficial al AFIR.

AFIR invită toți cei interesați să participe activ la această consultare pentru a contribui la îmbunătățirea ghidului și la implementarea mai eficientă a măsurii.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Popular

Știri
Dâmbovița

Județul Dâmbovița, sub asediul gerului – temperaturi de până la -11 grade Celsius

Dimineață geroasă – 2 ianuarie , temperaturi minime înregistrate...

Noi taxe și impozite în vigoare de la 1 ianuarie 2026

Începând cu 1 ianuarie 2026, în România au intrat...