Mani Gyenes, din nou la startul Raliului Dakar: România are reprezentant în cursa supremă a anduranței

Date:

România va fi din nou reprezentată la cel mai dur raliu din lume. Emanuel Gyenes – Mani, multiplul campion al clasei fără asistență tehnică, revine la startul Raliului Dakar 2026, competiție care debutează pe 3 ianuarie, marcând ediția cu numărul 48.


Pilotul român va concura în celebra categorie Original by Motul, considerată proba supremă de anduranță, unde sportivii nu beneficiază de asistență tehnică. Este clasa în care Mani Gyenes a scris deja istorie, cucerind victoria în 2020 și 2025, performanțe care l-au consacrat definitiv în elita mondială a raliului.
Ediția din 2026 a Raliului Dakar se va desfășura între 3 și 17 ianuarie, în Arabia Saudită, și va însuma 7.906 kilometri, dintre care 4.840 km de probe speciale, structurate în 13 etape și un prolog.

Mani Gyenes, din nou la startul Raliului Dakar

Traseul, cu start și finiș în Yanbu, pe malul Mării Roșii, este anunțat ca fiind rapid, dur și extrem de solicitant.
Pentru această nouă provocare, Mani Gyenes va concura pe un KTM 450 Rally Replica, o motocicletă produsă în vara anului 2025, pregătită special pentru condițiile extreme ale deșertului.
Prin prezența sa constantă și rezultatele obținute de-a lungul anilor, Mani Gyenes rămâne unul dintre cei mai respectați sportivi din istoria Raliului Dakar, un adevărat ambasador al României în motorsportul mondial.
Mult succes, Mani! România îți este alături într-o nouă aventură extremă, plină de curaj, anduranță și pasiune.
Foto: Cristiano Barni / Edo Photo

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Popular

Știri
Dâmbovița

Județul Dâmbovița, sub asediul gerului – temperaturi de până la -11 grade Celsius

Dimineață geroasă – 2 ianuarie , temperaturi minime înregistrate...

Noi taxe și impozite în vigoare de la 1 ianuarie 2026

Începând cu 1 ianuarie 2026, în România au intrat...

Adrenalină și suspans la Cinema Independența din Târgoviște: „Anaconda” ajunge pe marele ecran

Cinema Independența din Târgoviște pregătește publicul pentru o experiență...