Cu morenarul Ivan titular, ROMÂNIA A ÎNVINS CROAŢIA LA CAMPIONATUL EUROPEAN DE TINERET

Date:

Echipa naţională de tineret a României a debutat cu victorie la Campionatul European, după ce a învins, marţi, la Serravale, cu scorul de 4-1 (2-1), selecţionata Croaţiei. Două goluri ale României au venit după consultarea sistemului VAR
Au marcat: Puşcaş (11 – pen.), Hagi (14), Băluţă (66), Adrian Petre (90) / Vlasic (18)
În minutul 8, la o fază în careul croaţilor, Puşcaş a tras, iar mingea s-a dus în mâna lui Benkovic. Arbitrul a solicitat intervenţia VAR, iar apoi a acordat lovitură de la 11 metri, transformată tot de George Puşcaş.
În minutul 14, lanis Hagi a împins mingea în poartă, după o fază la care a contribuit şi George Puşcaş.
Tudor Băluţă a dus scorul la 3-1 în minutul 66, dupăce a intrat în careu şi la driblat pe Benkovic.
In minutul 90+1, Manea a centrat de pe dreapta, iar Adrian Petre a marcat, golul fiind validat după ce arbitrul a consultat sistemul VAR.
Pentru croaţi a punctat Vlasic în minutul 18.
Componenţa echipelor: România: 1. Radu – 6. Manea, 5. Nedelcearu, 4. Paşcanu, 3. Ştefan – 21. Băluţă, 17. Cicâldău – 8. Man (22. Olaru 84), 10. Hagi, 19. lvan (7. Coman, 73) – 9. Puşcaş (11. Petre, 88). Selecţioner: Mirel Rădoi
Croaţia: 12.Posavec – 2. Uremovic, 6. Benkovic, 5. Katic, 3. Sosa – 8. Vlasic, 4. Sunjic, 20. Moro (11. Ivanusec, 67)- 10. Halilovic (c) (18. Muric, 77), 9. Jakolis, 7. Brekalo (21. Bradaric, 14). Selecţioner: Nenad Gracan
Cartonaşe galbene: Man ’32, Paşcanu ’33, Cicâldău ’87 / Jakolis ’22
Meciul a fost arbitrat de scoţianul Bobby Madden, ajutat de asistenţii Frankie Connor şi David Roome, iar arbitri VAR au fost englezii Stuart Atwell şi Paul Tierney.
Al patrulea oficial a fost Georgi Kabakov (Bulgaria).
Următorul meci al României va avea loc vineri, de la ora 19.30, cu Anglia.
România a reuşit, în meciul cu naţionala Croaţiei, cel mai categoric scor după primele meciuri de la CE.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Popular

Știri
Dâmbovița

Servicii SEO Profesionale în 2024: Evoluții și Tendințe Comparativ cu Anii Precedenți

Optimizarea pentru motoarele de căutare (SEO) rămâne o componentă...

Care sunt cele mai comune probleme care apar la un Range Rover Velar?

Alegerea tipului de mașină pe care să îl achiziționezi...

Etapa județeană a Concursurilor profesionale ale serviciilor voluntare şi private pentru situaţii de urgenţă

S-a desfășurat în municipiul Moreni etapa județeană a Concursurilor...