VICTORIE URIAȘĂ PENTRU ECHIPA DE BASCHET A TÂRGOVIȘTEI

Date:

CSM Târgovişte a învins-o pe CSM Constanţa cu 67-62, vineri seară, pe teren propriu, în meciul al doilea al semifinalei Ligii Naţionale de baschet feminin.

Cele două echipe sunt la egalitate acum, 1-1, după ce echipa de la malul Mării Negre a câştigat primul meci, cu 62-61.

Gazdele, conduse de Juliunn Redmond, 16 puncte, 4 recuperări, 6 pase decisive şi de Anamaria Vîrjoghe, 17 p, 5 rec, au făcut diferenţa în ultimul sfert (17-7). Samantha Keltos a adăugat 17 p, 7 rec, iar Carla Antonia Popescu a contribuit cu 10 p, 3 rec.

Kristina Jasmine Higgins, 15 p, 6 rec, debutanta Laura Miskiniene, 15 p, 6 rec şi Dragana Zivkovic, 12 p, 9 rec, s-au evidenţiat de la oaspete.

Iată mesajul clubului constănțean pentru suporteri: „Deznodământul semifinalei se amână. CSM Constanța a cedat, într-un final dramatic, la Târgoviște, scor 62-67 (38-35), iar calificarea în finală se va decide în meciul 3, la Constanța. Aflate în avantaj după primele trei sferturi, 55-50, fetele noastre au plătit tribut ratărilor și paselor greșite din finalul partidei. Gazdele au preluat conducerea și au gestionat mai bine ultimele 3 minute, când au rezistat fără coș primit. Pentru echipa antrenată de Alexandru Olteanu, Alina Șerban și Volha Tămîrgeanu au evoluat: Miškinienė 15 puncte (6 recuperări, 2 pase decisive), Higgins 15p (6, 1), Živković 12p (9, 2), Koizar 7p (4, 1), Gödri-Părău  4p (6, 4), Irimia 3p (4, 0), Podar 3p (1, 2), Jones 3p (0, 1), Mărginean, Ghizilă. Meciul decisiv se joacă în Sala Sporturilor din Constanța. Marți, 9 Aprilie!