UNA CALDĂ, ALTA RECE PENTRU NAȚIONALA DE VOLEI FEMININ

Naționala feminină a României a învins Austria cu 3-0 (25-13, 25-20, 25-19) în partida de debut în ediția actuală a Golden League. La Teplice, ”tricolorele” au trecut în doar o oră și 13 minute de reprezentativa Austriei, un meci controlat de la un capăt la altul de fetele noastre.

Căpitanul Rodica Buterez 21 de puncte, a fost principala realizatoare, deși a jucat pe un post inedit, cel de opus. Celelalte puncte au fost reușite de Adriana Matei 13, Cristina Miron 13, Daiana Roman 7, Iarina Axinte 5, Diana Ariton 3 și Tara Cristea 1. A mai jucat liberoul Diana Vereș.

Am ratat o mare șansă

În al doilea meci din Cehia, contra echipei țării gazdă, româncele au ratat o mare șansă pentru un rezultat favorabil. Finalurile de set ne-au costat enorm. Cu multe probleme de lot, cu multe absențe, România a luptat până la capăt. A pierdut primul set, 18-25, dar l-a câștigat pec el de-al doilea, revenind de la 19-22.

În seturile 3 și 4 însă, noi am greșit enorm pe final. În setul 3 am avut 23-20, am cedat 23-25. În setul 4, diferența a fost și mai mare: 14-8 și apoi același 23-20… Și de această data am cedat, 23-25.
Au punctat pentru echipa noastră: Cristina Miron 24 de puncte, Rodica Buterez 19, Adriana Matei 10, Tara Cristea 6, Diana Ariton 4, Iarina Axinte 3. A mai evoluat: Diana Vereș (libero).