TONI PETREA, IRONIZAT DE UN CONDUCĂTOR DE CLUB DIN SUPERLIGĂ

Toni Petrea (47 de ani) a obținut patru victorii din primele meciuri în Liga 1 pe banca celor de la Chindia Târgoviște.

Marcel Pușcaș (62 de ani), directorul general al celor de la U Craiova 1948, încercând să explice cum se va numi noul antrenor al echipei, l-a ”înțepat” pe Toni Petrea, care după despărțirea de FCSB a adunat victorii pe linie la Chindia Târgoviște.

”Eu sunt convins că jucătorii o să poată să-și revină, probabil că în scurtă vreme o să fie numit și un antrenor principal, probabil în pauza competițională. Nu prea ai timp acum, vine și Cupa peste noi. Și patronul a avut anul trecut patru antrenori, acum suflă și în iaurt. Oricine ar face la fel.

Nu poți să nimerești cum a nimerit Târgoviște pe un Petrea, care nu spunea nimic, nu a fost în viața lui ‘principal’ până la momentul Târgoviște. Poate a fost la Steaua (n.r. – FCSB), dar mă rog… a făcut și face treabă. Am dat exemplul Toni Petrea pentru că e revelația ultimei perioade”, a spus Marcel Pușcaș, la Pro Arena.

De la venirea actualului antrenor, Chindia a obținut doar victorii în Liga 1, cu adversari redutabili, Rapid, U Craiova 1948, CS Mioveni și FC Voluntari. Este singura formație care a bătut tot în ultimele patru runde!

În aceeași situație poate ajunge și FCSB, cealaltă echipă care are doar victorii în Liga 1 de la reluarea campionatului de după pauza pentru jocurile internaționale, însă dacă își câștigă meciul din această etapă cu Sepsi, programat luni, de la ora 21:00, în direct la Digi Sport 1.

Farul avea trei victorii în precedentele trei runde, dar în acestă etapă a remizat cu Rapid, 1-1
O victorie luni seară la Sfântu Gheorghe ar aduce-o pe FCSB cu un pas mai aproape de realizarea obiectivului anunțat în pauza internațională, de a deveni echipa cu cele mai multe puncte acumulate în etapele rămase de disputat până la finalul sezonului regulat.

Chiar și cu o victorie cu Sepsi, FCSB pare că va avea probleme serioase în îndeplinirea dorinței tocmai din cauza Chindiei, revitalizată de Toni Petrea, nimeni altul decât antrenorul care a început sezonul pe banca echipei bucureștene.