Tentativă de fraudă în numele Agenția Națională de Administrare Fiscală

Date:

 Mai mulți contribuabili, persoane fizice, au semnalat că primesc emailuri de la ANAF prin care li se solicită achitarea unei garanții în cuantum de 1000 sau 10.000 de euro, pentru a beneficia ulterior de o sumă de bani. În fotografiile atașate, aparținând ANAF, se poate vedea cum arată mesajele în cauză. Aceste email-uri sunt special create de infractori, așadar tentative de înșelăciune trimise către potențiale victime, în speranța că utilizatorii vor realiza plata fără a verifica legitimitatea sursei.

 ANAF precizează că nu se vor solicita garanții în vederea premierii contribuabililor și că instituția comunică securizat prin serviciul Spațiul Privat Virtual. De asemenea, emailul menționat cuprinde elemente incoerente, cu greșeli gramaticale și promisiuni nereale.

 Recomandări de siguranță:

 Verificați autenticitatea mesajelor sau email-urilor de la o companie sau instituție printr-un canal de comunicare separat, mai ales dacă vi se solicită date sensibile sau efectuarea unor plăți.

 Raportați astfel de mesaje/email-uri către organizația implicată pentru a atrage atenția asupra fraudei.

Dacă ați furnizat date sensibile, contactați imediat banca, iar dacă ați fost păgubit, depuneți o plângere la Poliție (fizic sau la petitii@politiaromana.ro) și notificați DNSC (telefon 1911 sau alerts@dnsc.ro).

 Contribuiți la răspândirea acestor avertizări pentru a reduce șansele de succes ale tentativelor de fraudă!

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Popular

Știri
Dâmbovița

Expoziție de pictură la Biblioteca Județeană Dâmbovița,  o invitație la contemplare și emoție

Biblioteca Județeană „Ion Heliade Rădulescu” Dâmbovița deschide porțile unei expoziții...

Un nou-născut grăbit să vină pe lume, naștere în ambulanță

O intervenție de rutină s-a transformat,  într-o misiune cu...

Investiții în teren, nu din birou, președintele CJ Dâmbovița, Corneliu Ștefan, a vizitat localitățile de pe Valea Dâmboviței

Președintele Consiliului Județean Dâmbovița, Corneliu Ștefan, a efectuat recent o...

Vitezomanii au rămas fără permis

Polițiștii Serviciului Rutier, împreună cu cei ai Biroului Rutier...