Târgoviște: În toamnă vor fi amplasate primele insule ecologice digitalizate pentru colectarea selectivă a gunoiului

Date:

Potrivit primarului municipiului Târgoviște, Cristian stan, au fost comandate și vor fi livrate primele 100 de insule ecologice digitalizate pentru colectarea selectivă a deșeurilor casnice din Târgoviște. Este un pas înainte spre creșterea gradului de colectare selectivă, accesul la containere urmând să se realizeze pe bază de cartele electronice distribuite locuitorilor din zonă.

„Pentru programul de realizare a insulelor ecologice digitalizate este semnat contractul de livrare. În această toamnă vom avea primele 100 de insule ecologice digitalizate instalate în Municipiul Târgoviște, cu containere care se deschid pe bază de cartelă, împărțite în cinci fracții, astfel încât să înaintăm pe zona de colectare selectivă a deșeurilor casnice. Vom vedea și ce categorii de deșeuri vor fi colectate, obiectivul fiind creșterea gradului de colectare selectivă. Containerele vor putea fi deschise numai de oamenii care locuiesc în zona respectivă iar tomberonul are un senzor prin care semnalează când este plin și trebuie golit”- a detaliat primarul Cristian Stan.

În total, în Municipiul Târgoviște urmează să fie amplasate aproximativ 200 de astfel de insule ecologice pentru colectarea deșeurilor casnice.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Popular

Știri
Dâmbovița

Percheziție la un bărbat bănuit de nerespectarea regimului armelor și munițiilor

Polițiștii din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase,...

Tragedie în Viforâta: Incendiu violent în miez de noapte, o persoană a fost găsită decedată

 Pompierii au fost solicitați să intervină de urgență pentru...

Atenție! Infractorii cibernetici sunt mai activi ca niciodată în această perioadă!

Se intensifică atacurile online. DNSC te avertizează: Nu te lăsa păcălit...