Close Menu
Ziarul Dâmboviţa
  • Home
  • Actualitate
  • Social
  • Politică
  • Sport
  • Administraţie
  • Cultură
  • Târgoviște
  • ANUNŢURI
Facebook X (Twitter) Instagram
  • Home
  • Actualitate
  • Social
  • Politică
  • Sport
  • Administraţie
  • Cultură
  • Târgoviște
  • ANUNŢURI
Facebook X (Twitter) Instagram
Ziarul Dâmboviţa
E-PAPER
sâmbătă, aprilie 18
  • Home
  • Actualitate
  • Social
  • Politică
  • Sport
  • Administraţie
  • Cultură
  • Târgoviște
  • ANUNŢURI
Ziarul Dâmboviţa
Home»Social»Șoselele din Dâmbovița sunt pline de șoferi beți 
Social

Șoselele din Dâmbovița sunt pline de șoferi beți 

Roxana - Ionela BoteaBy Roxana - Ionela Botea27/07/2023Niciun comentariu2 Mins Read
Share Facebook Twitter Pinterest Copy Link LinkedIn Tumblr Email VKontakte Telegram
Share
Facebook Twitter Pinterest Email Copy Link

Miercuri  dimineață, în urma controalelor efectuate pe drumurile publice, polițiștii rutieri au surprins șase șoferi în timp ce s-ar fi aflat la volan sub influența băuturilor alcoolice*

Pe parcursul  zilei de 26 iulie, polițiștii rutieri s-au  aflat pe principalele drumuri din județ pentru a asigura fluența traficului rutier, pentru a preveni ambuteiajele sau accidentele de circulație grave, dar și pentru creșterea gradului de siguranță pe drumurile publice prin depistarea șoferilor care se urcă la volan sub influența alcoolului sau a drogurilor, punând în pericol toți participanții la trafic.

Astfel, în urma controalelor efectuate, în jurul orei 05:10, polițiștii au surprins doi bărbați de 30 și 47 de ani, din Drăgăești-Pământeni și Târgoviște, în timp ce ar fi condus două autoturisme, pe str. Calea Câmpulung, fiind sub influența alcoolului.

În urma testării efectuate, cei doi bărbați au prezentat alcoolemii cu valori de 0,45 mg/l alcool pur în aerul expirat și 0,41 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Tot în această dimineață, în jurul orei 06:05, pe drumul național 1A, pe raza localității Lucianca, polițiștii au depistat un bărbat care efectua transport de persoane prin servicii regulate, pe traseul Finta – Bilciurești – Afumați, deși avea suspendată exercitarea dreptului de a conduce.

Totodată, în jurul orei 07:32, respectiv 07:55, pe Calea Câmpulung din municipiul Târgoviște și pe drumul național 7 din localitatea Tărtășești, polițiștii au surprins doi bărbați de 42 și 47 de ani, din Mănești și Sălcioara, în timp ce ar fi condus autoturismele fiind sub influența băuturilor alcoolice.

Cei doi șoferi au fost testați cu aparatul etilotest, aceștia prezentând alcoolemii cu valori de 0,48 mg/l alcool pur în aerul expirat și 0,56 mg/l alcool pur în aerul expirat.

În plus, în jurul orei 08:00, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Titu – Formațiunea Rutieră au depistat, pe raza localității Gulia, un bărbat de 35 de ani, din Ialomița, în timp ce ar fi condus un ansamblu de vehicule rutier, fiind sub influența alcoolului.

În urma testării cu aparatul etilotest, bărbatul a prezentat o alcoolemie cu o valoare de 0,72 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Toți conducătorii auto au fost conduși la spital pentru recoltarea de probe biologice, iar, în cauză, polițiștii au întocmit dosare penale sub aspectul săvârșirii unor infracțiuni contra siguranței circulației pe drumurile publice.

Șoselele din Dâmbovița sunt pline de șoferi beți
Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Telegram Copy Link
Roxana - Ionela Botea

Related Posts

Social

SCHIMBĂRI MAJORE ÎN OCUPAREA FORȚEI DE MUNCĂ

17/04/2026
Social

 ȘOFERII, ÎN COLIMATORUL POLIȚIEI: AMENZI DRASTICE ȘI MAȘINI SCOASE DIN TRAFIC ÎN 2026

17/04/2026
Social

SPP cumpără mașini noi în plină presiune bugetară. Decizie controversată a Guvernului 

17/04/2026
Administraţie

Prețurile carburanților au înregistrat o scădere semnificativă pe piața din România, după ce liderul sectorului de distribuție, OMV Petrom, a operat noi reduceri consistente.

16/04/2026
Actualitate

O femeie în vârstă de 21 de ani a fost depistată ieri,  15 aprilie, de jandarmul aflat în serviciul de pază și protecție instituțională la Judecătoria Târgoviște, având asupra sa mai multe obiecte periculoase.

16/04/2026
Actualitate

Inspectoratul de Jandarmi Județean Dâmbovița desfășoară în această perioadă acțiuni intense de prevenire și combatere a pescuitului ilegal, având în atenție respectarea legislației privind pescuitul recreativ în perioada de prohibiție.

16/04/2026
Add A Comment
Leave A Reply Cancel Reply

aprilie 2026
L Ma Mi J V S D
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
« mart.    
COMENTARII
    • Home
    • Actualitate
    • Social
    • Politică
    • Sport
    • Administraţie
    • Cultură
    • Târgoviște
    • ANUNŢURI

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.