SORANA CÎRSTEA E DE NEOPRIT ÎN SUA

Sorana Cîrstea (32 de ani, 74 WTA) o învins-o pe Karolina Muchova (26 de ani 55 WTA) în turul trei de la Miami, scor 7-5, 6-1, astfel cĭ românca s-a calificat în „optimile” WTA Miami. Partida a început cu un serviciu pierdut de Sorana, însă românca a reușit sĭ obținĭ break-ul la scorul de 2-3. Apoi, Muchova a câștigat un game pe serviciul Soranei și a trecut din nou în avantaj. Totuși, Cîrstea a forțat și a obținut două break-uri la rând și a închis primul set la 7-5.
Încurajată de precedentele înfruntări directe, douĭ victorii, și de părerea bookmake-rilor, cotă 1,35 la victorie, Muchova a început mai bine. S-a desprins la 3-1, pe fondul unui joc sigur din spatele terenului.
Sorana a redus numĭrul erorilor neforțate, a făcut pasul în ofensivĭ și a întors soarta primului set, 7-5, în 52 de minute.
Actul secund a fost unul fărĭ istoric. Reprezentanta României a servit magistral, o frecvență de 86% a primei mingi și 100% raliuri câștigate cu a doua minge! În turul precedent de la Miami, sportiva „tricolori” i-a administrat un nou eșec franțuzoaicei Caroline Garcia, deținĭtoarea trofeului la Turneul Campioanelor, iar în partida cu Muchova a dat dovadĭ de o rezistențĭ deosebită, anunțĭ gsp.ro.
Muchova a aruncat prosopul. Resemnatĭ, a greșit tot mai des, și s-a recunoscut învinsĭ dupĭ o luptă de o oră și jumĭtate, a titrat aceeași sursă.
Sorana Cîrstea s-a calificat în optimile de la Miami!
A început meciul. Sorana Cîrstea servește prima. 0-1, Break Muchova: Sorana greșește mult în debutul înfruntării.
1-3, Game Muchova: Sorana este agresivă, dar Muchova joacă la un nivel excelent.
2-3, Game Cîrstea: Primul serviciu o scoate pe româncă din impas.
3-3, Break Cîrstea: Sorana face tot mai des pasul în fațĭ, deschide unghiurile bine cu lovitura de dreapta și egalează.
3-4, Break Muchova: Sorana încearcă un backhand în lung de linie, dar trimite puțin afară. 6-5, Game Cîrstea: Sorana controlează aceste momente ale meciului.
7-5, Break și Set Cîrstea: Sorana își adjudecă primul act după 52 de minute de luptă.
A început setul secund!
3-1, Break Cîrstea: Sorana se desprinde și în setul secund.
4-1, Game Cîrstea: Sorana a confirmat break-ul. 5-1, Break Cîrstea: Muchova nu mai găsește nicio soluție. Sorana e pe tot terenul și se desprinde.

Rolul jurnalismului comunitar: recrutarea reporterilor locali

Jurnalismul comunitar joacă un rol vital în informarea și...