SORANA CÎRSTEA A SPART GHEAȚA ÎN 2024

Date:

Sorana Cîrstea (26 WTA) a obținut primul succes după 4 luni. Românca a învins-o pe Caroline Garcia (21 WTA) în primul tur al turneului de la Abu Dhabi, scor 6-7, 6-4, 6-4. Partida a durat 2 ore și 41 de minute, iar jucătoarea din România a revenit după ce a pierdut primul set.

Cîrstea traversa o formă foarte slabă înainte de meciul cu Garcia. Ea fusese eliminată de la Australian Open încă din primul tur de Yafan Wang (68 WTA), și nu mai câștigase un meci de la sfârșitul lunii septembrie, atunci când o învingea pe Claire Liu (109 WTA), scrie gsp.ro.
Jucătoarea din România a condus cu 4-1 în primul set, a pierdut serviciul și a fost egalată la 4, după care a cedat și setul. La scorul de 4-4 în setul 2, Sorana a reușit break-ul și a trimis, în cele din urmă, jocul în decisiv.

În setul 3, Sorana nu a mai făcut aceleași greșeli și s-a impus, scor 6-4. Numărul 26 WTA se pregătește acum pentru duelul din faza următoare a turneului.

Acolo o așteaptă un adversar mult mai complicat. Este vorba despre jucătoarea din Grecia, Maria Sakkari (9 WTA), calificată automat în această fază a competiției.