SORANA CÎRSTEA A DESFIINȚAT-O PE MARIA SAKKARI, NUMĂRUL 9 MONDIAL

Date:

Sorana Cîrstea (33 de ani, #26 WTA) a reușit o victorie clară în turul secund al turneului WTA de la Abu Dhabi în fața locului 9 mondial, Maria Sakkari (28 de ani), scor 6-2, 6-1. Sorana a reușit victoria în fața tenismenei din Grecia în doar o oră și 17 minute.

În primul tur al turneului de la Abu Dhabi Sorana Cîrstea a reușit o revenire spectaculoasă în fața franțuzoaicei Caroline Garcia (30 de ani, #21 WTA). Garcia și-a adjudecat primul set în tie-break, scor 7-4, dar Sorana a reușit să câștige următoarele două seturi cu scorul de 6-4.

Sorana Cîrstea a început excelent meciul contra Mariei Sakkari, iar în primul set a condus cu 4-0 după primele patru game-uri. Ulterior, jucătoarea din Grecia a reușit să aibă reușite, dar românca a fost mai puternică și s-a impus cu 6-2.

Jucătoarea de tenis din România a fost mai motivată și în setul secund, pe care și l-a adjudecat cu 6-1 în 36 de minute.

Duelul dintre Sorana Cîrstea și Maria Sakkari a durat în total o oră și 17 minute. În turul următor de la Abu Dhabi, Sorana Cîrstea o va înfrunta pe Daria Kasatkina (26 de ani, 14 WTA), care a trecut în optimi de Ashlyn Krueger (19 ani, 82 WTA), scor 6-3, 7-5.