Secția de Motociclism a CSM Flacăra Moreni încheie sezonul cu rezultate notabile

Pentru sportivii legitimați la Secția de Motociclism a C.S.M. Flacăra Moreni , care au dovedit încă o dată determinare, perseverență și profesionalism, anul competițional 2023 s-a încheiat. A fost un sezon competițional dificil din multe puncte de vedere (financiar, logistic, tehnic, accidentări și neparticipări în cursele oficiale), dar nu imposibil pentru sportivii de pe Cricov. Din 2024, anunță conducerea secției o nouă abordare pentru cei care cu adevărat fac performanță pentru Flacăra Moreni.

Un parcurs excelent l-a avut Robert Văcaru care a reușit o performanță unică pentru Flacăra Moreni și pentru istoria motociclismului morenar- locul I național pentru al doilea an consecutiv la clasa Amatori MX 2 de la ramura Motocros. La ultima etapă de la Zărnești în prima manșă s-a clasat pe locul II, iar la cea de a doua manșă a ocupat locul I după o cursă foarte strânsă, rezultate care l-au poziționat pe locul I național în 2023 cu 170 de puncte.

Pe de altă parte, în acest an competițional a adus și o noutate la Flacăra Moreni: prima legitimare la ramura Rally Raid, în persoana sportivului Alexandru Goran. Pentru primul an într-un campionat național, acesta s-a clasat pe locul I național la clasa Moto Hobby.

Pentru prima legitimare și prima participare într-un campionat național, Marian Radu a reușit să se claseze pe locul IV național la clasa Amatori MX 2 cu un total de 98 de puncte în clasamentul general.

La clasa Veterani 1, Adrian Badea obține locul IV național (după accidentarea de la Zărnești din manșa a doua, cu o primă manșă foarte bună și o clasare pe locul III), iar Romulus Necșoiu se clasează pe locul VII național.

Iasmina Stan s-a poziționat pe locul II național cu o singură participare la clasa MX Fete iar la clasa 85 cc, Raisa Constantin a ocupat locul XII național cu o singură participare.

Un aspect important de menționat a fost prezența la toate etapele naționale de motocros a arbitrilor de traseu de la Moreni, coordonați de Silviu Glodeanu – sportiv specializat în motociclism.

La ramura Endurocross, Silviu Glodeanu se poziționează pe locul X național cu o singură cursă la clasa Moto Vet, iar Bogdan Diaconescu se poziționează pe locul XIII național cu o singură cursă la clasa Quad Hobby.