REVENIRE DE SENZAȚIE A SORANEI CÎRSTEA

Date:

Sorana Cîrstea (33 de ani, 22 WTA) a reușit o victorie incredibilă cu cehoaica Marketa Vondrousova (24 de ani, 8 WTA) în „sferturile” turneului de la Dubai, scor 2-6, 7-6 (1), 6-2.

În prima parte a meciului, sportiva din Târgoviște, mutată recent în Dubai, nu a putut repeta evoluțiile bune de la acest turneu și a fost dominată clar de Marketa Vondrousova, campioana de la Wimbledon 2023.

Totuși, de la 1-5 în setul secund, Sorana Cîrstea a jucat cel mai bun tenis al ei. A revenit în set, a dus meciul în decisiv și a câștigat partida, după două ore și 40 de minute.

Vondrousva a început tare primul set. A făcut break la 1-1 și la 3-1, ducând rapid scorul la 5-1. Sorana a mai luat un game, dar cehoaica a închis setul, 6-2.

Actul secund a început tot cu Marketa în control și părea că Sorana va fi eliminată rapid. Vondrousova s-a dus rapid la 4-0, după două break-uri. S-a făcut 5-1, iar de acolo totul s-a schimbat complet. Sorana a jucat incredibil, a riscat mai mult, a venit mai de la fileu și a întors soarta meciului. Iar de la 1-5 s-a făcut 5-5, după ce Sorana a salvat 5 mingi de meci.

La 5-5, Sorana și-a cedat încă o dată serviciul. Vondrousova a servit la 6-5 pentru a închide partida, a avut o minge de meci, dar Cîrstea a revenit și a egalat, trimițând meciul în tie-break. Iar acolo a dominat schimburile, câștigând cu 7-1, titrează gsp.ro.

Sorana a început excelent setul decisiv, cu break în primul game. A ratat șansa să se deprindă la 3-0, dar a continuat să-și mențină avantajul, în timp ce Marketa nu a reușit să-i pună probleme la serviciu. La 4-2, Sorana a mai făcut un break. Iar la 5-2 a servit pentru a câștiga meciul. A salvat două mingi de meci și a închis setul cu 6-2.

Avansarea în careul de ași i-a adus Soranei Cîrstea un cec de 158.944 dolari și 390 de puncte WTA.