Close Menu
Ziarul Dâmboviţa
  • Home
  • Actualitate
  • Social
  • Politică
  • Sport
  • Administraţie
  • Cultură
  • Târgoviște
  • ANUNŢURI
Facebook X (Twitter) Instagram
  • Home
  • Actualitate
  • Social
  • Politică
  • Sport
  • Administraţie
  • Cultură
  • Târgoviște
  • ANUNŢURI
Facebook X (Twitter) Instagram
Ziarul Dâmboviţa
E-PAPER
marți, aprilie 21
  • Home
  • Actualitate
  • Social
  • Politică
  • Sport
  • Administraţie
  • Cultură
  • Târgoviște
  • ANUNŢURI
Ziarul Dâmboviţa
Home»Social»Prefectura solicită măsuri suplimentare de protecţie sanitară în supermarket-uri
Social

Prefectura solicită măsuri suplimentare de protecţie sanitară în supermarket-uri

Adrian NĂSTASEBy Adrian NĂSTASE14/12/2020Niciun comentariu3 Mins Read
Share Facebook Twitter Pinterest Copy Link LinkedIn Tumblr Email VKontakte Telegram
Share
Facebook Twitter Pinterest Email Copy Link

Ţinând cont de aglomeraţia specifică apropierii sărbătorilor de iarnă, perioadă în care, în mod constant, se creează un flux mărit de cumpărători în spaţiile comerciale de mare suprafaţă, prefectura solicită noi măsuri de protecţie sanitară în marile magazine:
„Dată fiind rata incidenţei cumulate la 14 zile a gradului de infectare cu SARS-CoV-2 la nivelul judeţului Dâmboviţa, de 2,95%o şi cel de 4,47%o la nivelul Municipiului Târgovişte, prefectul judeţului Dâmboviţa, dr. ing. Aurelian Popa, în calitate de preşedinte al Comitetului judeţean pentru Situaţii de Urgenţă Dâmboviţa a solicitat o atenţie deosebită organizării activităţii în aceste centre comerciale de mare suprafaţă, astfel încât măsurile sanitare prevăzute atât de Ordinul comun al Ministerului Sănătăţii şi al Ministerului Afacerilor Interne nr. 874/81/2020, cât şi de H.G. nr. 967/2020 – art. 10 pct. 3 să fie respectate cu stricteţe, iar în cadrul unor măsuri proprii, proactive”, se precizează într-un comunicat al Prefecturii Dâmboviţa. În consecinţă, operatorii economici sunt solicitaţi să dispună următoarele tipuri de acţiuni:

  • eliminarea coşurilor de mână şi folosirea exclusivă a cărucioarelor în timpul vizitei în incintele magazinelor (această măsură fiind una care poate scădea numărul contactelor fizice si poate duce la respectarea păstrării distanţei fizice);
  • monitorizarea atentă a numărului de cumpărători care se pot afla simultan în incinta magazinului, mergând până la limitarea accesului în magazin peste un anumit număr prestabilit pentru fiecare incintă şi care poate asigura respectarea distanţării fizice;
  • evitarea promovării unor promoţii, vânzări accelerate ale unor produse care ar putea genera un flux mare de cumpărători;
  • sporirea numărului de personal astfel încât să fie deschise un număr cât mai mare de case de marcat pentru a nu se mai crea aglomeraţie, precum şi existenţa în interiorul spaţiului de vânzare a personalului dedicat care să se asigure că nu sunt create aglomerări ad-hoc şi care să-i îndrume pe cumpărători la casele de marcat pentru a se crea o încărcătură echilibrată a acestora; – stabilirea oricăror măsuri specifice care, pe lângă respectarea celor de natură legală, să aducă un plus de siguranţă şi securitate sanitară atât a cumpărătorilor, cât şi a propriilor angajaţi.
  • De asemenea, operatorii economici în cauză au fost înştiinţaţi că, în perioada următoare, vor fi intensificate acţiunile de control pentru verificarea respectării măsurilor de siguranţă sanitară, iar dacă vor fi constatate abateri, deficienţe sau un management defectuos al acestora, după aplicarea sancţiunilor prevăzute de lege, se va lua în calcul adoptarea în cadrul Comitetului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă a unor măsuri restrictive ce pot merge până la limitarea programului de funcţionare între anumite intervale orare sau zile ale săptămânii.
Prefectura solicită măsuri suplimentare de protecţie sanitară în supermarket-uri
Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Telegram Copy Link
Adrian NĂSTASE

Related Posts

Social

Te invităm la atelierele creative organizate la bibliotecă, unde vei descoperi bucuria lucrului realizat cu propriile mâini, într-o atmosferă relaxantă și plină de inspirație

21/04/2026
Administraţie

Complexul Naţional Muzeal „Curtea Domnească” Târgovişte a trecut la programul de vară.

21/04/2026
Religie

Parohia „Sfântul Voievod Neagoe Basarab” din Târgoviște, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, a desfășurat o acțiune filantropică dedicată persoanelor aflate în situații vulnerabile

21/04/2026
Social

În perioada 21 aprilie (ora 9:00) – 22 aprilie (ora 9:00), vremea va deveni rece în nordul, centrul, estul și sud-estul țării.

21/04/2026
Administraţie

Coiful de la Coțofenești și cele două brățări dacice vor fi prezentate astăzi la Muzeul Național de Istorie, eveniment destinat exclusiv reprezentanților mass-media. Ulterior, de mâine, piesele vor fi expuse publicului.

21/04/2026
Social

Doi urși semnalați în satul Burduca, comuna Dragodana

21/04/2026
Add A Comment
Leave A Reply Cancel Reply

aprilie 2026
L Ma Mi J V S D
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
« mart.    
COMENTARII
    • Home
    • Actualitate
    • Social
    • Politică
    • Sport
    • Administraţie
    • Cultură
    • Târgoviște
    • ANUNŢURI

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.