Close Menu
Ziarul Dâmboviţa
  • Home
  • Actualitate
  • Social
  • Politică
  • Sport
  • Administraţie
  • Cultură
  • Târgoviște
  • ANUNŢURI
Facebook X (Twitter) Instagram
  • Home
  • Actualitate
  • Social
  • Politică
  • Sport
  • Administraţie
  • Cultură
  • Târgoviște
  • ANUNŢURI
Facebook X (Twitter) Instagram
Ziarul Dâmboviţa
E-PAPER
sâmbătă, aprilie 18
  • Home
  • Actualitate
  • Social
  • Politică
  • Sport
  • Administraţie
  • Cultură
  • Târgoviște
  • ANUNŢURI
Ziarul Dâmboviţa
Home»Administraţie»Pe DN 7 Bâldana -Titu, s-a dat  startul lucrărilor de modernizare 
Administraţie

Pe DN 7 Bâldana -Titu, s-a dat  startul lucrărilor de modernizare 

Roxana - Ionela BoteaBy Roxana - Ionela Botea31/05/2023Niciun comentariu4 Mins Read
Share Facebook Twitter Pinterest Copy Link LinkedIn Tumblr Email VKontakte Telegram
Share
Facebook Twitter Pinterest Email Copy Link

Este  cel mai important proiect de infrastructură rutieră din județul Dâmbovița.

Ministrul Transporturilor și Infrastructurii, Sorin Grindeanu alături de președintele Consiliului Județean Dâmbovița,  Corneliu Ștefan,  a făcut  o vizită de lucru pe DN 7 Bâldana -Titu unde s-a dat  startul lucrărilor pentru cel mai important proiect de infrastructură rutieră din județul Dâmbovița.

Este vorba despre proiectul „Lărgire la 4 benzi DN7 Bâldana – Titu, km 30+950 – km 52+350, inclusiv relocare/protejare rețele utilități”, în valoare totală de 258.000.000 de lei (TVA inclus).

În cadrul proiectului se vor moderniza 21,4 km de drum, se vor construi 4 poduri noi și reabilita alte 3 și se va amenaja o parcare de scurtă durată (pe ambele părți).

Lucrările se vor derula pe teritoriul localităților: Tărtășești, Brezoaele, Slobozia Moară, Lungulețu și Titu.

Investiția este una dintre cele mai așteptate de dâmbovițeni, întrucât, odată cu modernizarea acestui drum, se vor regăsi următoarele avantaje: trafic fluent; mărirea confortului participanților la trafic; creșterea siguranței circulației rutiere; reducerea numărului de accidente; oportunități sporite de dezvoltare economico-socială pentru localitățile străbătute de DN7 pe acest sector.

Durata de execuție a lucrărilor este de 20 luni, calculată de la data începerii efective a lucrărilor.

La conferința de presă au  mai fost prezenți: prefectul județului Dâmbovița, Claudia Gilia, vicepreședinții CJ Luciana Cristea și Antonel Jîjîie, secretarul general al județului, Dănuț Nicolae Popa Stănescu, secretarul de stat în Ministerul Transporturilor și Infrastructurii, Ionuț Săvoiu, președintele Administrației Fondului pentru Mediu, Laurențiu Neculaescu, parlamentarii , primarul municipiului Târgoviște, Cristian Daniel Stan, primarii localităților tranzitate de lucrările de lărgire a traseului mai sus-amintit.

Corneliu Ștefan, președintele Consiliului Județean Dâmbovița: „Momentul mult așteptat pentru județul Dâmbovița a luat sfârșit. Vreau să îi mulțumesc domnului Sorin Grindeanu pentru sprijinul acordat județului nostru. Din 2007, până astăzi, au fost la conducerea Ministerului Transporturilor 21 de miniștri. Sorin Grindeanu este singurul care și-a asumat, acum un an și jumătate, proiecte importante pentru județul Dâmbovița și iată că, astăzi, încep efectiv lucrările pe DN7 Bâldana – Titu. Mă bucur să vă anunț că lucrurile au intrat pe drumul cel bun și că, de astăzi, dăm startul lucrărilor de lărgire la 4 benzi a DN7 Bâldana – Titu (…).  Tot în această perioadă, sub mandatul domnului Sorin Grindeanu, suntem în faza de proiectare a DN7. Acest obiectiv, pe care ni l-am asumat, vine în continuarea proiectului de lărgire la 4 benzi a 44 de km, a drumului național DN71 Bâldana – Târgoviște. La sfârșitul anului 2023 vor începe lucrările. În afară de aceste drumuri naționale, pe care ni le-am asumat, avem proiecte importante în colaborare cu Ministerul Transporturilor – centurile ocolitoare. Avem protocoalele semnate cu ministerul, iar în perioada următoare, vom preda acestuia centurile ocolitoare pentru orașele Pucioasa și Fieni, în valoare de 158.000.000 Euro și în maximum două luni – centura municipiului Târgoviște, în valoare de 147.000.000 Euro.”

Sorin Grindeanu, ministrul Transporturilor și Infrastructurii: „Este un moment important, se fac primii pași. În urmă cu câteva zile a fost desemnat și câștigătorul pe tronsonul Târgoviște – Sinaia, a fost eliberată autorizația de construire pe Bâldana – Titu. În acest moment se lucrează și la Bâldana – Târgoviște la proiectare (…) urmează să se intre și acolo în faza de execuție. Important este că avem desemnați câștigători, s-a intrat în faza de execuție, și în sfârșit, după multe încercări, se vede așa o luminiță și lucrurile par cât se poate de clare în acest moment.

Sper că cei care au câștigat licitația vor face treabă bună, își vor îndeplini contractul, vor avea legături strânse cu autoritățile locale, pentru ca lucrările se desfășoare conform contractului. Acesta este cel mai important lucru. Îi mulțumesc domnului președinte, celorlalți colegi, domnilor primari, parlamentarilor. Sunt convins, așa cum am spus, că vor monitoriza foarte bine toate aceste lucrări, astfel încât să se desfășoare totul în ritmul asumat de către dumneavoastră”.

Pe DN 7 Bâldana -Titu
Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Telegram Copy Link
Roxana - Ionela Botea

Related Posts

Administraţie

ANFP și ICDL România lansează campania „DigiReady” pentru dezvoltarea competențelor digitale în administrația publică 

17/04/2026
Administraţie

Astăzi, Biserica Ortodoxă prăznuiește Izvorul Tămăduirii, sărbătoare importantă din prima vineri după Paști, dedicată Maicii Domnului

17/04/2026
Administraţie

Prețurile carburanților au înregistrat o scădere semnificativă pe piața din România, după ce liderul sectorului de distribuție, OMV Petrom, a operat noi reduceri consistente.

16/04/2026
Administraţie

Inflația anuală a urcat la 9,87% în luna martie 2026, potrivit datelor publicate de Institutul Național de Statistică

16/04/2026
Administraţie

Municipiul Târgoviște găzduiește sâmbătă, 18 aprilie, începând cu ora 10:00, un eveniment de amploare dedicat iubitorilor de animale, organizat în Parcul Chindia.

16/04/2026
Administraţie

Angajatorii care încadrează ucenici pot primi o subvenție de 2.250 de lei pe lună pentru fiecare persoană angajată în regim de ucenicie

16/04/2026
Add A Comment
Leave A Reply Cancel Reply

aprilie 2026
L Ma Mi J V S D
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
« mart.    
COMENTARII
    • Home
    • Actualitate
    • Social
    • Politică
    • Sport
    • Administraţie
    • Cultură
    • Târgoviște
    • ANUNŢURI

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.